Británia v EÚ: Od Costa del Crime k Crimeshire?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Graham Watson je britský liberál, predseda strany ELDR a bývalý líder skupiny ALDE v Európskom parlamente. Je jedným z najdlhšie slúžiacich Britov v európskej politiky a nedávno ho zaradili do zoznamu 20 najvplyvnejších Britov v EÚ:

„Keď ľudia platia dane očakávajú, že ich vlády urobia tri veci: postarajú sa o ich bezpečnosť, ochránia ich pracovné miesta a zabezpečia základné verejné služby. Premiér David Cameron riskuje, že ohrozí dva z týchto troch pilierov v jednej reči. 

(Pozn: David Cameron má tento mesiac predniesť zásadnú reč o tom, ako bude Británia postupovať vo svojom vzťahu s EÚ. Jej pôvodný dnešný termín bol presunutý na neurčito.)

Jedno z desiatich pracovných miest vo Veľkej Británii závisí na našom členstve v jednotnom trhu. Len tento týždeň automobilka Honda oznámila, že ruší 800 pracovných miest v mojom volebnom obvode Swindone v dôsledku slabého dopytu na kontinente. To ukazuje, ako previazaný je náš ekonomický osud s osudom Európy.

Ak sa to, čo presiaklo na verejnosť potvrdí, táto jeho reč to môže ešte zhoršiť. Vďaka enormnému tlaku, ktorý na Camerona vyvíja zaslepené, nacionalistické, antieurópske pravé krídlo jeho strany, presunie našu hospodársku obnovu na veľmi tenký ľad.

Vieme tiež, že toryovská, nie liberálno-demokratická časť koaličnej vlády, je nastavená na opt-out z celého radu opatrení v oblasti spolupráce na poli spravodlivosti a vnútorných vecí. To by bola katastrofa.

Zoberme si napríklad európsky zatykač, ktorý som ako predseda Výboru EP pre spravodlivosť a vnútorné veci a spravodajca prevádzal Parlamentom. Hoci vo svojej implementácii nebol perfektný, pomohol stovky zločincov rýchlo previesť pred spravodlivosť naprieč hranicami.

Organizácie ako Asociácia policajných veliteľov v Škótsku alebo Spravodlivosť bez hraníc hovoria, že musíme spolupracovať, ak chceme riešiť vážne zločiny ako je obchod s drogami, obchodovanie s ľuďmi pre účely sexuálneho alebo iného vykorisťovania a medzinárodné gangy pedofilov.

Ak sa Veľká Británia stiahne z európskeho systému na postihovanie zločinu, riskuje, že sa stane pre zločincov bezpečným prístavom. Namiesto „Costa del Crime“, ktoré sme poznali v 70. a 80. rokoch 20. storočia, keď sa zločinci ukrývali pred vydaním v Španielsku, to bude „Crimeshire“ vo Veľkej Británii.

Nechápte ma zle, som hrdý na svoju krajinu a na to, čo dosiahla. No netrpím pravicovou ilúziou: viem, že Británia nebude ničím ak sa odtiahne viac do Atlantiku, odťažito od akéhokoľvek veľkého regionálneho bloku.

Je to jednoduchá matematika: s kým robím biznis? S 60 miliónmi alebo 500 miliónmi? Vieme, čo si myslia USA, administratíva prezidenta Obamu veľmi jasne vzývala Camerona, aby nerozväzoval vzťahy s EÚ. Ja si myslím, že britská verejnosť zdieľa tento pocit. Nedávny prieskum zistil, že 40 % ľudí si myslí, že Británia by mala menší vplyv vo svete ak by opustila EÚ.

Skrytá pointa je nasledovná. Ak by ste sa spýtali lídrov EÚ pred 25 rokmi, prečo sú v EÚ, povedali by, že sú súčasťou klubu pretože dala Európe najdlhšie kontinuálne obdobie mieru aké poznala. To stále platí.

To ale nie je dôvod, prečo Merkelové, Hollandeovia  Rutteovia sveta sú v EÚ dnes. Odhadujem, že ak sa ich spýtate dnes, povedia, že výzvy, ktorým ako vlády čelia sú globálne, klimatické zmeny, organizovaný zločin a konkurencieschopnosť v globálnej ekonomike, pričom EÚ zostáva v tomto boji najlepšou stávkou.“