Britská diskusia o európskej ústave: môže byť referendum úspešné?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Tony Blair si v čase nástupu k moci v roku 1997 stanovil za cieľ urobiť z Británie kľúčového hráča Európy a zmeniť odvekú britskú antipatiu voči EÚ. Bilancia po takmer 8 rokoch je neradostná. Britská verejnosť v prieskumoch pravidelne vykazuje najnižšiu mieru občanov zo všetkých členských krajín EÚ, ktorí považujú Európsku úniu za „dobrú vec“. Británia je takisto členským štátom, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou v referende, ktoré sa uskutoční v roku 2006, odmietne európsku ústavu. Je celkom možné, že Británia bude jedinou krajinou z EÚ-25, ktorá tak urobí. To bude mať za následok horúcu diskusiu o tom, či má krajina vystúpiť z EÚ, a pravdepodobne nebude mať na výber, a bude musieť pristúpiť k nejakej forme „zvláštneho partnerstva“ s EÚ, ktoré by tento krok malo uľahčiť.

Referendum bude zrejme rozhodujúcim momentom britských vzťahov s Úniou. Pozitívny výsledok by v najlepšom prípade znamenal začiatok novej, pozitívnejšej a menej ambivalentnej účasti na európskom projekte. Britské „nie“ však vyvolá veľkú politickú krízu. Negatívny výsledok referenda by nebol spôsobený jedným či dvoma špecifickými ustanoveniami Ústavy, ale bol by celkovým odmietnutím toho, čo EÚ reprezentuje. Nikto na žiadnej strane diskusie nepochybuje o tom, či by britská verejnosť chcela alebo dostala možnosť hlasovať dvakrát, ako to bolo u odmietnutých zmlúv v prípade Dánska a Írska.

Jedine v prípade, že ústavu odmietne niekoľko ďalších členských štátov, bude Británia zachránená pred scenárom, podľa ktorého negatívny výsledok referenda povedie k vystúpeniu z Únie, najmä ak by medzi tieto štáty patril niektorý zo zakladajúcich členov EÚ, ako Francúzsko či Holandsko. No už teraz sa toľko hovorí o polo-izolovanej pozícii Británie v EÚ, že „nie“ ústavnej zmluve od Francúzska či Holandska zrejme prinúti úniu zrevidovať ústavu, zatiaľ čo „nie“ zo strany Veľkej Británie pravdepodobne vyprovokuje diskusiu o jej vystúpení z EÚ. Súčasný stav veľa hovorí aj o „stratégii“ vlády, pretože tajne dúfa, že ak niektorá iná krajina ústavu odmietne, bude to záchrana pre Veľkú Britániu, napriek kríze, do ktorej odmietnutie ústavy uvrhne Európsku úniu.


Analýzu nájdete na v publikácii Nowa Europa (European Center Natolin vo Varšave).