Čína vs. USA v Grónsku. EÚ by sa nemala len prizerať

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ilustračný obrázok. Grónsko [EPA-EFE/Linda Kastrup]

Záujem Donalda Trumpa kúpiť Grónsko mnohí považovali za vtip. USA však považujú Grónsko a arktickú oblasť za strategicky významné a majú v tom pravdu. EÚ by tiež nemala pristupovať k tejto časti Zeme ľahkovážne, píšu André Gattolin a Damien Degeorges.

André Gattolin je podpredsedom Výboru pre európske záležitosti francúzskeho Senátu a autorom troch správ o EÚ a arktickej oblasti. Damien Degeorges je medzinárodný konzultant z Rejkjavíku, ktorý sa špecializuje na záležitosti EÚ a arktickej oblasti.

Čínsko-americká súťaž v arktickej oblasti je čoraz zjavnejšia. Je epicentrom sa stali Grónsko a Island, ktoré sa geograficky nachádzajú v centre transatlantického vzťahu.

V septembri mali prezident Spojených štátov Donald Trump a viceprezident Mike Pence navštíviť Dánsko a Island, spolu s arktickou oblasťou. Zatiaľ čo Pence  Island navštívil, prezident Trump do Dánska neprišiel. Namiesto toho upozornil celý svet na záujem Spojených štátov o Grónsko.

Táto ambícia zo strany Spojených štátov prišla po intervenciách amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Pompeo v priebehu roka 2019 navštívil Island so zameraním sa na arktickú bezpečnosť, vystúpil vo Fínsku s prejavom zameraným na angažovanosť Číny v arktickej oblasti a oznámil zámer Spojených štátov obnoviť stálu diplomatickú prítomnosť v Grónsku „čo najskôr“.

Skutočnosť, že sa prezident Trump rozhodol zrušiť svoju návštevu Dánska po takmer týždňových intenzívnych výstupoch ohľadom zámeru USA odkúpiť Grónsko, môže samo o sebe ilustrovať význam, ktorý USA Grónsku pripisuje.

Stručne povedané, je možné jednoducho zhodnotiť, že vzťahy medzi USA a Dánskom, vnímané z pohľadu Washingtonu D.C., sú predovšetkým o Grónsku.

Od rozvojovej pomoci k strategickému angažovaniu

Je však arktická oblasť a Grónsko dostatočne vysoko aj v európskej agende? V júli uverejnilo Európske centrum politickej stratégie analýzu, v ktorej sa zameralo na arktickú oblasť.

Obsahovala aj výzvu pre EÚ, aby „ pristupovala strategickejšie k tomuto regiónu“ a aby zvážila otvorenie „programovej kancelárie“ alebo „kontaktného bodu“ na území Grónska. EÚ by mala na strategickej úrovni zvýšiť svoju spoluprácu s Grónskom, ktoré je jednou zo zámorských krajín a území prepojených s Úniou.

Suma 217,8 miliónov eur, ktoré Grónsku na základe dohody o partnerstve medzi EÚ a arktickým ostrovom EÚ v rokoch 2014-2020 poskytuje, je ničím v porovnaní s tým, čo by mohla EÚ ešte pre Grónsko urobiť. Na základe „zákona o samospráve Grónska“ sa príjmy z činností v oblasti nerastného bohatstva v Grónsku započítavajú voči ročnému grantu od Dánska, ktorý v súčasnosti predstavuje 510 miliónov eur.

Ak sa teda otázky bezpečnosti dostávajú do cesty potenciálnych príjmov z nerastných zdrojov v Grónsku, nemohlo by sa zníženie ročného grantu zo strany Dánska udiať cez vyšší príspevok od EÚ v partnerskej dohody?

Formovanie budúcnosti Grónska

Grónsko má v Bruseli zastúpenie od roku 1992. EÚ by taktiež mala mať na arktickom ostrove svoje oficiálne zastúpenie, a to najmä teraz, keď sa očakáva prítomnosť stálej diplomatickej misie Spojených štátov.

Preto dôrazne odporúčame novej Európskej komisii a vysokému predstaviteľovi Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, aby otvorili kanceláriu v hlavnom meste Nuuk. Kancelária by bola spojená so zastúpením Komisie v Dánsku. Úrad EÚ by mohol byť silným nástrojom ovplyvňujúcim budúcnosť v hlavnom meste, ktoré by mohlo byť v najbližších 10 rokoch domovom pre väčšinu obyvateľstva Grónska. V tejto súvislosti odporúčame, aby sa táto prítomnosť EÚ v Grónsku ustanovila už v roku 2020.

Z dlhodobého hľadiska by takáto malá investícia mohla mať z finančného hľadiska významný dôsledok. Na základe „kapitálovej stratégie pre Nuuk“ sa hlavné mesto snaží dosiahnuť počet 30 000 obyvateľov do roku 2030.

Nuuk by tak reprezentoval väčšinu obyvateľstva Grónska, ktoré má v súčasnosti celkovo 56 000 obyvateľov – ich počet sa má však v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí znížiť.

Aktuálne má Nuuk približne 18 000 obyvateľov, zatiaľ čo celá samospráva, do ktorej patrí Nuuk patrí, Kommuneqarfik Sermersooq, počíta približne 23 000 obyvateľov.

Takýto vývoj by znamenal pre Grónsko viac ako len posun. Ak sa pozrieme na to, ako ľudia v Nuuk volia, ako sa dívajú na vzťahy s Dánskom a EÚ, v porovnaní so zvyškom Grónska, Európska únia sa mala pripraviť na úzke a priateľské partnerstvo.