Čo prinesie dobrá dohoda s Britániou pre EÚ?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Moyan Brenn/Flickr

Tento týždeň sa všetky oči upierajú na Brusel. Dohodne sa David Cameron na novej podobe vzťahu Británie s Európskou úniou? Čo táto dohoda znamená pre zvyšok Európy?

Oosbne dúfam, že to európski lídri považujú za príležitosť ako napredovať a opraviť systémové problémy, ktoré  v uplynulých rokoch posúvali EÚ od jednej krízy k druhej.

Zmena zmlúv momentálne nie je cesta. Entuziazmus pre EÚ je na historicky najnižšej úrovni. Národným stranám, popri ktorých vyzerajú ľudia z UKIP ako maznavé mačiatka, a ktoré sa snažia pochovať európsky projekt, rastie popularita.

Dohoda s Veľkou Britániou ponúka novú víziu pre Európu na viacerých úrovniach. Pre dvadsaťosem veľmi rozdielnych členských štátov poskytuje dostatočnú flexibilitu. Zároveň neznamená rezignáciu na integritu únie, silu vnútorného trhu, neznamená rezignáciu na pozíciu na globálnej scéne alebo na pozíciu myšlienkového lídra.

V rýchlo sa rozvíjajúcom globálnom kontexte by sme mali výsledok dohody medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou vnímať pozitívne. Pre ďalšie členské štáty môže fungovať ako zadné dvierka pri nadväzovaní novej kvality vzťahov s EÚ, ktoré sú silnejšie a odolnejšie voči rastúcim národným fóbiám voči Európskej únii.

David Cameron sa s veľkou pravdepodobnosťou vráti do Londýna s novou dohodou, ktorú viacerí dlhoroční pozorovatelia európskych vzťahov považovali za nemožnú.

Nezáleží na tom, či sa podarí presvedčiť kľúčových predstaviteľov Konzervatívnej strany Borisa Johnosa a Theresu May, aby sa pripojili na stranu „Yes“ kampane (kampaň na zotrvanie Veľkej Británii v EÚ), alebo nie. Žiadna dohoda nebude pre zarytých odporcov stačiť, preto jej vplyv na výsledok referenda bude len obmedzený. Toto nebude boj o technických detailoch, ale o oveľa širších témach ako sú bezpečnosť, bohatstvo a sloboda.

Medzitým sa obyvatelia v ostatných európskych metropolách budú pýtať, čo to pre nich znamená. Nemci (a Holanďania) už teraz rozmýšľajú, či sa nespojili so zlým partnerom – Francúzskom. Poliaci budú uvažovať nad tým, ako dokážu naďalej vyrovnávať francúzsko-nemeckú os a odolávať euru. A zdá sa, že Francúzsko sa stále snaží prísť na to, akou chce byť v 21. storočí krajinou.

Momentálne vnímanie EÚ je, že prechádza od jednej krízy k druhej a vedie ju skupina arogantných byrokratov, ktorí hovoria nezmysleným žargónom. Podpora európskeho projektu bude slabnúť, pokiaľ nepríde nová vízia.

Zatiaľ čo sa titulky v médiách tento týždeň zamerajú na referendum vo Veľkej Británii, základná otázka znie, čo to znamená pre Európu. Džin je von z fľaše.

 

Tom Parker je výkonným riaditeľom bruselskej Cambre Associates, poradenskej firmy v oblasti public relations a public affairs.