Finančný analytik: Libru ešte netreba odpisovať

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Libra

zdroj: pixabay.com

Ako sa bude vyvíjať kurz libry po brexite? O možných scenároch píše hlavný analytik spoločnosti TopForex Peter Bukov.

Libra cez víkend výrazne klesla kvôli komentárom o tzv. tvrdom brexite, čo ju zatlačilo o dve percentá dole až na psychologickú úroveň 1,2 dolára. K prudkému poklesu libry prispela aj veľká prepredanosť libry na trhu. Hranica 1,2 dolára za libru sa však zatiaľ zdá byť neprekonateľná, a veľa ľudí v tejto pozícii libru nakupovalo (aj keď možno iba krátkodobo).

Stredajší rast libry prišiel po tom, čo premiérka Mayová v utorok čiastočne zjemnila rétoriku. Kým cez víkend zaznelo vyjadrenie, že Británia opustí EÚ cez tzv. tvrdý brexit, v utorok sa premiérka tejto alternatíve naplno nevenovala a priznala, že o finálnej podobe vystúpenia bude hlasovať britský parlament.

Stále tak existuje šanca, že Británia opustí EÚ miernejším spôsobom, čo je pre libru jednoznačne pozitívnejšie riešenie. Trhy teda stále počítajú aj s možnosťou dohody o mäkkom-brexite, čo berú ako pozitívny signál.

Libra sa z historického hľadiska prepadla až príliš hlboko. Ak sa pozrieme na ukazovatele ako výkonnosť ekonomiky, trh práce, maloobchodné tržby a iné dôležité dáta, tieto výsledok referenda nijako nezasiahol. Voči eurozóne je však Veľká Británia stále viac výkonnou ekonomikou, a práve takéto veľké prepady cien by mohli začať lákať do trhu aj dlhodobejších investorov. Minimálne sa súčasný deficit bežného účtu môže vďaka aktuálnemu prepadu libry aspoň trochu znížiť.

Na druhej strane, situáciu môže ovplyvniť aj vývoj dolára. Ak americký Fed nebude zvyšovať sadzby tak rýchlo, ako sa čaká, mohli by sme byť svedkami oslabenia dolára, čo by pomohlo naštartovať libru k rastu.

Dnes trh zatiaľ zostáva v medveďom (klesajúcom) nastavení a ak by parlament odhlasoval tzv. tvrdý brexit, libra by sa mohla opäť rýchlo dostať k úrovni 1,2 dolára za libru. Zatiaľ však do momentu hlasovania očakávam, že libra nebude pod silným predajným tlakom.

Odhliadnuc od ostatných faktorov, ak zoberieme do úvahy, že britská libra je z historického hľadiska pri kurze 1,2 voči americkému doláru veľmi lacná, myslím si, že po finálnom rozhodnutí o brexite, resp. po brexite samotnom by libra mohla začať dlhodobo posilňovať.

Čítajte aj: Tvrdý brexit donúti Britániu “zmeniť hospodársky model”. Stane sa daňovým rajom?