Kto, ak nie kresťanskí demokrati, by mal povedať Orbánovi dosť?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Protest proti krokom Orbánovej vlády v Budapešti, apríl 2017. [EPA/JANOS MARJAI]

Európsky parlament hlasuje o uznesení o situácii v Maďarsku. Giulio Ercolessi píše, akú dilemu to predstavuje pre kresťanskodemokratických poslancov.

Giulio Ercolessi je prezident Federácie európskych humanistov

Maďarský premiér Viktor Orbán v dvoch nedávnych vystúpeniach ohlásil koniec liberálnej demokracie, ktorú by malo nahradiť to, čo nazýva kresťanskou demokraciou. Je to nálepka pre nelibrálny režim, s ktorou sa snaží preraziť do mainstreamového konzervatívneho názvoslovia.

Orbán sa vyjadruje presne:

„Sebavedomo prehlasujeme, že kresťanská demokracia nie je liberálna. (…) Je ne-liberálna, ak chcete. (…) Liberálna demokracia je za multikulturalizmus, zatiaľ čo kresťanská demokracia dáva do popredia kresťanskú kultúru; je to neliberálny koncept.

Liberálna demokracia podporuje imigráciu, zatiaľ čo kresťanská demokracia je proti imigrácii (…). Liberálna demokracia straní modelom rodiny, ktoré sa prispôsobujú, zatiaľ čo kresťanská demokracia leží na základoch, ktoré tvorí kresťanský model rodiny.“

Jeho snahou je svoje režim vsadiť do „novej éry“, ktorú definuje ako „duchodný poriadok, prevládajúcu náladu, možno dokonca vkus – druh postoja (…) určovaný kultúrnymi trendami, kolektívnymi presvedčeniami a spoločenskými zvyklosťami.“

My sympatizujeme s tými, ktorí podporujú pluralistickú debatu a počujú v týchto vyjadreniach ozvenu najtemnejších čias európskej histórie.

Odopieranie jedla

Podľa maďarského premiéra vedie migrácia v konečnom dôsledku k rozpadu národa a národného štátu: národný jazyk sa oslabuje, hranice sú nejasné a národné kultúry miznú. Preto chce zastaviť migráciu, ktorú považuje za európsky „plán“, ktorý podkope národný štát a vytvorí nadnárodnú vládu.

Bohužiaľ sme nedávno videli, čo jeho predstavy znamenajú v praxi: odmietanie jedla pre žiadateľov o azyl, ktorých žiadosť bola zamietnutá. Jeho politika odradzovania azylantov od žiadosti o ochranu v Maďarsku znamená, že Orbánov „kresťanský“ režim nielenže bráni charitám poskytovať jedlo ľuďom, ktorí uviazli v tranzitných zónach, ale dokonca zakazuje tým, ktorí jedlo dostávajú (ktorých žiadosť ešte nebola vybavená), aby sa oň delili s inými.

Len vďaka intervencii Európskeho súdu pre ľudské práva dostávajú títo ľudia jedlo, niekedy po 5 dňoch hladovania.

Inštrumentalizácia viery

Ako veľmi je toto kresťanské, ostáva na zvážení každého. My však nemáme pochybnosti o tom, že mnohí kresťania sú rovnako šokovaní ako my. Nemáme ani na chvíľu pochybnosti o tom, že mnohí kresťania odmietajú inštrumentalizáciu svojej viery a hodnôt s cieľom obmedziť ľudské práva, či už doma alebo inde v Európe.

Ako hovorí maďarský farár Gábor Iványi: „odmietania, vyhladovanie, vytváranie byrokratických prekážok a rozširovanie falošných správ o žiadateľoch o azyl je mimoriadne nekresťanské správanie“.

S výhľadom na európske voľby v roku 2019 sú Orbánove ambície jasné: chce spojiť akékoľvek politické hnutie, ktoré je pripravené šíriť jeho neliberálne predstavy a pridať sa ku krížovej výprave na záchranu národov proti tomu, čo vykresľuje ako liberálnu západnú Európu s jej surpranacionálnymi ambíciami.

Je čas pridať sa do debaty, ktorú vedie Macron s Orbánom

Spor medzi federalizmom a nacionalizmom musí byť nosnou témou pred európskymi voľbami. Je načase, aby sa politici prestali strániť ústavných tém EÚ, píše Andrew Duff.

Export neliberálnej demokracie

Jeho nedávne zbližovanie sa s Matteom Salvinim, jeho blízkosť ku Kacznyskému v Poľsku, podpora protiimigračných síl v tohtoročných voľbách v Slovinsku alebo prítomnosť flámskych pravicových radikálov na letnej škole, ktorú organizuje jeho strana, všetko ukazuje, že maďarský líder je odhodlaný svoj model a svoje myšlienky exportovať do iných európskych krajín.

Európa má teraz na výber: buď odvráti zrak a akceptuje otravu z vnútra alebo vyšle jasný politický odkaz, ktorý odmietne popieranie spoločných hodnôt a dedičstva.

Hlasovanie o správe poslankyne Sargentini v Európskom parlamente je presne o tejto voľbe. Hoci sa správa sústreďuje na postupné kroky, ktoré maďarská vláda robila, aby oslabila právny štát, rovnováhu mocí a základné slobody, jej politický odkaz bude omnoho širší.

Môže sebavedomo konštatovať, že Európa si váži existenciu širokého politického spektra, pluralizmu a verejnej diskusie, no tým sa darí len vtedy, ak všetci rešpektujú základné hodnoty a princípy.

Kresťania sú najpovolanejší

Kto ak nie kresťania by mal jasnejšie povedať predstaviteľom politických síl, ktoré sa odvolávajú na kresťanské hodnoty, že je neakceptovateľné, s akým malým odporom sa Orbán v európskom spoločenstve hodnôt stretol?

Kto ak nie kresťania by mal povedať politikom, ktorí sa označujú za kresťanských demokratov, že európska migračná politika, musí byť naozaj humánna a musí rešpektovať ľudské práva? Kto ak nie kresťania by mal povedať, že Orbánov režim nemá nič spoločné s kresťanskými hodnotami?

Tento týždeň budú mať na výber: buď odsúdia ištrumentalizáciu svojich hodnôt a vyzvú všetky kresťansko-demokratické sily, aby v stredu 12. septembra hlasovali za správu (#VoteYes4Hungary) alebo by si mali začať zvykať na to, že ich hodnoty sa budú čoraz častejšie používať v diskusiách, ktoré sú v priamom rozpore so základmi ich viery.

Medzititulky: redakcia