Zákonodarcovia by mali vziať do úvahy obavy miliónov mladých Európanov a z textu návrhu smernice o autorských právach odstrániť kontroverzné ustanovenia, píšu v otvorenom liste európske politické mládežnícke združenia.
Európska mládež s internetom vyrastala. Používame ho pri komunikácii s našimi priateľmi a rodinou, získavanie informácií a učenie, aj pre vyjadrenie našich postojov a rozvíjanie našej kreativity. Slobodný a otvorený internet je kľúčový pre to, kým sme a bude definovať generácie, ktoré prídu po nás.
Z tohto dôvodu sú mládežnícke spolky znepokojené návrhom smernice Európskej únie o autorských právach, o ktorej sa v Európskom parlamente bude už čoskoro hlasovať. Liberálne, socialistické, konzervatívne aj zelené mládežnícke organizácie vydali v novembri minulého roka spoločnú rezolúciu generálneho zhromaždenia Európskeho mládežníckeho fóra, v ktorom vyslovili svoje obavy.
Za inovatívne riešenia
Mladí nechcú nahrávacie filtre ani daň z linku. Požadujú, aby sa výzvy súvisiace so spravodlivým odmeňovaním tvorcov riešili cez inovatívne riešenie, namiesto nadmerných obmedzení nášho spoločného internetu a základných práv a slobôd, slobody informácií a prejavu.
Výsledok trialógu medzi Európskym parlamentom, Komisiou a Radou publikovaný vo februári je viac ako sklamaním. Ustanovenia, ktoré zavádzajú nahrávacie filtre a daň z linku ostali zachované. Konečná verzia textu z trialógu (medzi Európskym parlamentom, Komisiu a členskými štátmi, pozn. red.) má dokonca menej výnimiek než verzie pred ňou. Znamená to, že pokiaľ bude nová verzia prijatá, malé spoločnosti budú mať komplikácie prispôsobiť sa novým pravidlám. To povedie k ohrozeniu marginalizovaných skupín a hlasov, ktoré sú v médiách nedostatočne reprezentované.
Okrem toho, ochrana tvorcov nielenže nebola posilnená, ale naopak sa zhoršila. „Spravodlivá odmena“ po novom zahŕňa nespravodlivé platobné schémy medzi vydavateľmi a organizáciami kolektívnej správy na jednej strany a tvorcami obsahu na strane druhej.
Výsledkom sú protesty tisícov mladých ľudí v Nemecku a inde, ktorí požadujú aby zvolení zástupcovia internet chránili. Rekordná petícia proti cenzúre internetu má už viac ako päť miliónov podpisov zo všetkých krajín Únie. Na sobotu 23. marca je naprieč Európou plánovaná medzinárodná mobilizácia.
Budúcotýždňové posledné slovo
Európsky parlament bude o smernici rozhodovať na plenárnom zasadnutí 25 až 28. marca. V texte návrhu môže stále dôjsť k zmenám a europoslanci z viacerých skupín už deklarovali, že sa o to pokúsia. Najväčší záujem majú na odstránení ustanovení, ktoré povedú k nahrávacím filtrom a dani z linku.
Žiadame, aby zákonodarcovia zobrali do úvahy obavy mladých ľudí z celej Európy a z návrhu smernice odstránili ustanovenia o nahrávacích filtroch a dani z linku. Mladých ľudí vyzývame, aby sa v sobotu zapojili do protestov proti cenzúre a online monitorovaniu.
Rozhodnutia, ktoré urobíme dnes ovplyvnia najmä mládež. Iba mesiace pred voľbami do Európskeho parlamentu musíme mladším generáciám ukázať, že slobodný a otvorený internet je v srdci európskeho projektu.
Signatári otvoreného listu:
Mladí Európskej aliancie slobodných / European Free Alliance Youth (EFAy)
Európska liberálna mládež / European Liberal Youth (LYMEC)
Federácia mladých európskych zelených / Federation of Young European Greens (FYEG)
Mladí demokrati pre Európu / Young Democrats for Europe (YDE)
Mladí európski socialisti / Young European Socialists (YES)