Šefčovič dostal nevďačné úlohy osladené prognózovaním

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Slovakia takes to polls for presidential elections [EPA-EFE/Martinn Divisek]

Balansovanie medzi europoslancami a členskými štátmi, skvalitňovanie regulácie a strategické vízie budú pre slovenského eurokomisára zdrojom problémov aj príležitostí.

Dozvedeli sme sa, že Maroš Šefčovič bude mať v novej eurokomisii na starosti medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie. Jediná slovenská predsedníčka výboru Európskeho parlamentu, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR) to nazvala „bezvýznamným politickým portfóliom“. Bude to pritom práve Šefčovič, ktorý má v popise práce byť styčným bodom medzi šéfmi výborov europarlamentu a Európskou komisiou. Inými slovami, komisárom, ktorý by mal najpozornejšie načúvať Európskemu parlamentu.

Politické a analytické hodnotenia na škále silné – slabé portfólio, výhra alebo prehra, treba v politickej a komentátorskej aréne strpieť. Ak sa ale pozrieme za ne, dá sa o novom Šefčovičovom pôsobisku povedať aj niečo navyše.

Znovuobjaviť diplomata

V prvom rade bude trojnásobný podpredseda Ursule von der Leyen pomáhať s Európskym parlamentom a čiastočne s členskými štátmi. Parlament rozhodne nová predsedníčka Komisie nemá na povel (ako sme doma zvyknutí). Europoslanci potvrdili von der Leyen vo funkcii len tesnou väščinou. Politicky roztrieštenejší Európsky parlament znamená, že väčšina pre akýkoľvek návrh Komisie sa bude získavať pracne a nebude zadarmo. Nehovoriac o odbojnosti viacerých vlád v Rade a častých rečiach z nášho regiónu o tom, že Komisia robí veci, čo nemá robiť a vlastne by mala robiť omnoho menej, lebo štáty to vedia rozhodovať lepšie (copyright o.i. Babiš, Orbán, Kaczynski, Fico…).

V ideálnom prípade by mal Šefčovič robiť prevodovku pre hladké fungovanie európskeho molochu, pre ktorý je konsenzus rovnako pracná ako nevyhnutná surovina. Debaty o rozpočte či migrácii veľmi rýchlo ukážu ako veľmi je vzácna a otestujú, či Maroš Šefčovič pri energetike nevypadol z diplomatického remesla.

Legislatívna iniciatíva pre europarlament by bol veľký krok dopredu

Určite bude voči tomu veľký odpor medzi vládami niektorých členských štátov, možno aj zo Slovenska, hovorí v rozhovore europoslanec ROBERT HAJŠEL.

Nevďačnou úlohou bude aj zodpovednosť za naplnenie rozšafného sľubu Ursuly von der Leyen z času, keď sa snažila o podporu v Európskom parlamente. Europoslancom de facto prisľúbila právomoc legislatívnej iniciatívy. Samozrejmá vec pre každý národný parlament, je pre ten európsky svätým grálom a potenciálne aj zdrojom veľkého hlavybôľu pre Európsku komisiu. Členské štáty, Slovensko nevynímajúc, majú z tejto predstavy koprivku.

Von der Leyen však explicitne ukladá každému so svojich komisárov, aby aktívne a osobne spolupracovali s europoslancami v tých prípadoch, kedy poslanci žiadajú od Komisie konkrétny legislatívny návrh. Bude špeciálne na Šefčovičových pleciach sledovať a zodpovedať sa z toho, ako sa to komisárom bude dariť.

Anti-byrokrat

Ďalšiu rovinou svojich povinností by mal Šefčovič potešiť všetkých, a na Slovensku ich nie je málo, ktorým nedá spávať európska „preregulovanosť“. Jeho úlohou bude zabezpečiť, aby európsky legislatívny proces spĺňal štandardy kvality. To znamená, aby sa regulovalo len tam, kde je na to dobrý dôvod, vždy s dôkladne podloženými argumentmi a dátami.

Dohľad bude mať aj nad rušením nepotrebných predpisov (princíp: jeden prijať, jeden zrušiť) a správnym zavádzaním európskych smerníc do národného práva. Problematickejšie už bude zabezpečiť, aby členské štáty popri zavádzaní európskeho práva nevymýšľali ďalšie zbytočné administratívne požiadavky (goldplatting). Je totiž na autonómnom posúdení členských štátov, akým spôsobom chcú požiadavky smerníc zapracovať do národných systémov. Ak si chcú život skomplikovať, majú na to suverénne právo.

Ak Peter Pellegrini nedávno hovoril o tom, že Šefčovič má byť v “užšom kruhu” von der Leyen, najviac sa k tomu blíži úlohou spoločnej prípravy každoročného pracovného programu Európskej komisie, ktorý vzniká v úzkej komunikácii s Európskym parlamentom a Radou. V členských štátoch, kam predsedníčka svojich komisárov aj hneď vysiela, bude musieť Šefčovič komunikovať prierezovo všetky témy a iniciatívy Európskej komisie.

Prognostik

Sám Šefčovič má zjavne najviac radosť z prognostickej časti svojej agendy. Niet veľmi divu, kedže naposledy (2009-2014) mu k medziinštitucionálnym vzťahom pribalili naťahovanie sa  s euroúradníckymi odbormi (administratíva).

Do prognózovania sa podarilo prepašovať aspoň časť osobných preferencií. Šefčovič dlhodobo hovoril o tom, že by chcel byť pri diskusiách o adaptácii spoločnosti a ekonomiky na nové megatrendy. Strategické, dlhodobé plánovanie v európskych politikách toto ponúka. Von der Leyen mu ponechala aj jeho obľúbený projekt súvisiaci s elektromobilitou – Európsku alianciu pre batérie.

Strategickosť a politiky založené na dôkazoch nám doma zatiaľ veľmi nejdú. Jediné dlhodobé rámce (presahujúce volebné 4 roky), ktoré aj na Slovensku vo verejných politikách máme, sa opierajú o európske stratégie a iniciatívy (uhlíková neutralita, kvalita ovzdušia, odpady, vyrovnaný rozpočet, kohézna politika…). V tomto svetle je prognostika naozaj najzaujímavejšou časťou novej Šefčovičovej agendy a možný priestor pre „slovenský odtlačok“. Počkajme si na jeho prvú Foresight report.

Von der Leyen predstavila svoj tím. Šefčovič sa vracia k známemu portfóliu

Maroš Šefčovič bude v rámci novej Komisie spravovať oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania. Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oficiálne predstavila svoj tím, ako aj novú štruktúru budúcej Európskej komisie.