Slabne príťažlivosť západu v očiach strednej Európy?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

stredná európa západ

ilustračné, zdroj: pixabay

Po konci studenej vojny sa zdalo, že sa Európa nachádza na prahu novej éry. Po rozšírení NATO o stredoeurópske krajiny dokonca niektorí hovorili o možnosti pristúpenia Ruskej federácie do Severoatlantickej aliancie a hlasno zaznievali hlasy predpovedajúce koniec dejín.

O 15 rokov neskôr sa maďarská vláda Viktora Orbána stavia do pozície medzi Moskvou a Washingtonom ohľadne ruskej anexie Krymu, v Poľsku je ohrozený právny štát a slobodné médiá, Miloš Zeman volá po referende o vystúpení z NATO a EÚ a na Slovensku získala xenofóbna Ľudová strana Naše Slovensko štrnásť kresiel v parlamente. Ako sa vrátili dejiny do tohto regiónu? Oslabuje puto medzi západom a strednou Európu?

Základné faktory

Pre pochopenie vývoja v krajinách Vyšehradskej štvorky je nutné zobrať do úvahy kombináciu faktorov, z ktorých nasledujúce by vo výpočte nikdy nemali chýbať. Za prvé, zdrcujúce dedičstvo komunistických režimov, ktoré poškodily ekonomiku, životné prostredie a predovšetkým občiansku spoločnosť v regiónu.

Po druhé, dramatická zmena americkej politickej stratégie po 9/11 a výrazne narušenie dôveryhodnosti USA, do tej doby bezchybného a spoľahlivého strategického partnera.

Za tretie, ruská túžba po historickej odplate: anexia Krymu, ohrozovanie pobaltských štátov, špionáž, korupcia, propaganda a využitie energetiky ako strategickej zbrane.

Za štvrté, EÚ v problémoch: brexit, stárnuca populácia, pomaly rastúce ekonomiky a vysoká nezamestnanosť mladých ľudí v mnohých európskych krajinách. Hoci záchrana Európy a udržanie silného puta so západom záleží predovšetkým na Európanoch samotných, stále na politickej mape existuje mocnosť, ktorej záujmom je jednotná a prosperujúca Európa tvoriaca pevnú súčasť západného sveta. Spojené štáty by sa mali teda snažiť prispieť k riešeniu európskych problémov.

Úlohy

Je kľúčové, aby americký prezident a jeho európsku partneri trpezlivo pracovali na oslabovaní stále výraznejšej polarizácie v Európe. V USA by sa mali sústrediť na posilňovanie vzťahov cez obchod a inovácie. Mali by sa tiež stať morálnym vzorom, prijať k sebe viac utečencov a pomocť tak Európe s bremenom migračnej krízy. Aby sa Spojené štáty opäť stali dôveryhodným partnerom, na ktorého sa stredná Európa môže spoľahnúť, potrebujú presadiť ucelenú stratégiu k zadržiavaniu Putinovho Ruska. Žiadna ďalšia ruská agresia, zvrat v zamerznutých, Kremľom podporovaných konfliktoch a snaha o slobodnejšie Rusko. To je všetko beh na dlhú trať, ktorý bude znepríjmeňovaný nielen ľuďmi poblúznenými ruskou manipuláciou.

 

Celú analýzu v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty.