Voľby na Slovensku

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Drvivé volebné víťazstvo Roberta Fica a jeho stredoľavej strany Smer, ktorá získala viac ako 44 % hlasov, znamená, že od vzniku republiky v roku 1993 bude vláda po prvýkrát zložená iba z jednej strany. Dôsledkom bude pravdepodobne jedna z najstabilnejších vlád aké krajina kedy mala, čo vytvára predpoklad, že bude vládnuť celé štyri roky.

Na strane opozície sú nevyhnutné personálne zmeny, pričom niektoré už boli aj ohlásené. Žiadnej zo stredopravých strán sa nepodarilo získať dvojciferné číslo. Úloha pre tieto strany pre nasledujúce štyri roky znie – získať späť dôveru svojej prirodzenej voličskej základne. Navyše, pravica je veľmi rozdrobená. Je jednoduché odporučiť zjednotenie, ale ťažšie je ho zrealizovať, keďže zlučovanie zároveň povedie ku zníženiu vplyvu niektorých straníckych lídrov.

Čo sa týka priebehu volieb, Slovensko opäť dokázalo že je dospelou, vyspelou a stabilnou demokraciou. Presun moci od pravice na ľavicu prebehol štandardným spôsobom a presne podľa tradícii krajín Európskej únie.

Domáca politika

Počas svojej prvej vlády – v rokoch 2006 až 2010 – sa Robert Fico výraznejším spôsobom nedotkol liberálnych reforiem predošlej pravicovej vlády. Je možné, že tentokrát počúvne hlasy svojich voličov, ktorí by si priali viac sociálny prístup štátu k ekonomike – napríklad zvýšenie miezd vo verejnom sektore, zvýšenie dôchodkov a podobne – no je nepravdepodobné, že zruší celú reformu, ktorá v minulosti priviedla krajine rast. Niekoľko zmien je však nevyhnutných.

Robert Fico avizoval, že nemá v pláne zvyšovať dane pre nízko a stredne príjmové skupiny obyvateľstva. V rámci sociálnodemokratickej tradície však vyhlásil, že majetnejšia časť spoločnosti bude musieť prispievať viac. Čo to znamená v praxi je zatiaľ neznáme. Neočakávame však radikálne odchýlenie sa od politík predošlej vlády.

Celý text analýzy v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.