Vymenovanie Montiho za premiéra ukončí duopol Merkelová-Sarkozy

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Dr. Andrea Gallo je riaditeľom organizácie FASI so sídlom v Ríme.

Prezident Giorgio Napolitano urobil dobre, keď rýchlo rozptýlil dohady o tom, že nominácia Montiho na doživotného senátora je iba predohrou k vládnemu postu. Koniec koncov, je to zaslúžené a primerané uznanie jeho osobných kvalít, profesionálnych zásluh a práce, ktorú vykonal pre Európu.

Keď o ňom hovoria bruselskí úradníci, vždy je to s veľkou úctou, pričom bez výhrad vyjadrujú obdiv nad jeho autoritou [ako komisár pre konkurencieschopnosť] počas bojov, ktoré viedol s mocnými nadnárodným korporáciami. Táto dôvera môže byť teraz uplatnená pri záchrane Talianska. Dôležitejšie však je, že posilní aj riadenie Únie. Jej lídri v posledných mesiacoch neprejavili dostatočnú rýchlosť a odhodlanie pri rozhodovaní na zvládnutie krízy v Grécku, a teraz aj v Taliansku.

Je nepravdepodobné, že by sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy stretávali a preberali politické programy bez využitia medzinárodného renomé osobnosti, ktorej kaliber je uznávaný aj za hranicami Európy. Musíme mať na pamäti, že celá Európska únia sa na amerických a ázijských trhoch nachádza uprostred krízy dôveryhodnosti. Dôvodom je neexistencia centrálnej vlády s dostatkom právomocí nad ekonomickými a fiškálnymi politikami. Verejný dlh USA je veľmi vysoký, avšak dolár nemusí prechádzať podobným pnutím ako spoločná [európska] mena, keďže vláda USA má plnú kontrolu nad ekonomikou.

Taktiež je nepravdepodobné, že by sa aspoň lídri krajín, ktoré najviac ovplyvňujú celkovú európsku ekonomiku, nezúčastnili diskusií na summitoch Únie. V prvom rade Veľká Británia, ktorá je jedným z najväčších finančných trhov sveta. Británia si síce ponechala svoju menu, to ju však neoslobodzuje od svojich záväzkov voči Únii.

Všetci lídri európskych krajín musia byť zapojení do fundamentálnych rozhodnutí, ktoré môžu ohroziť prežitie Európskej únie. Zapojiť sa musia prostredníctvom metódy založenej na rýchlosti a účinnosti opatrení. Tieto charakteristiky sa pri rokovaniach Sarkozyho s Merkelovou do dnešného dňa neprejavili.

Monti garantuje obnovu dôveryhodnosti Talianska. Jeho príspevok na európskej úrovni bude však oveľa podstatnejší. Dokonca aj Berlusconi to pochopil. Podľa ministra Franca Frattiniho by bolo vhodné, aby Berlusconi „odišiel ako štátnik a pomohol tak zachrániť Taliansko s Demokratickou stranou.“ Čo môžu priniesť Taliansku a Európe strany, ktoré tomuto nerozumejú?"