Výrazné hospodárske oživenie v Európe tento rok nečakajte

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

finance

zdroj: pixabay.com

Rok 2017 v EÚ ovplyvnia hlavne voľby. Menová politika ECB môže spôsobiť problémy. Sledovať sa oplatí aj vývoj v USA, píše hlavný analytik spoločnosti TopForex Peter Bukov

Vývoj európskej ekonomiky v roku 2017 je značne neistý. Na jednej strane máme signály, že opatrné oživenie z minulého roka by mohlo pokračovať, na druhej je tu niekoľko otáznikov ohľadom eurozóny a najmä séria volieb v dôležitých krajinách Európy. Zabúdať nemožno ani na USA a dolár, ktoré majú dosah na európske trhy.

Zmiešané signály

Manažérsky prieskum Purchasing Managers Index (PMI) v eurozóne zatiaľ dáva dôvod k opatrnému optimizmu. Napríklad index výrobného sektora narástol v decembri na 54,9 (medziročný rast +1,7), sektor služieb je stabilne nad úrovňou 50, ktorá oddeľuje ekonomickú expanziu a pokles.

Na druhej strane, ročný ekonomický výkon meraný pomocou HDP dosahuje neveľmi optimistických 1,6% a nezamestnanosť síce klesla pod 10 %, avšak v prípade mladých zostáva stále vysoká.

Európe nepomáha ani uvoľnená monetárna politika. Nulové sadzby a silné nákupy štátnych dlhopisov zo strany ECB podporujú od októbra 2016 rast výnosov z dlhopisov, čo môže spôsobiť problémy nielen dlhopisovým a dôchodkovým fondom, ale aj samotnej ECB. Táto situácia by v konečnom dôsledku mohla spôsobiť aj rast hypotekárnych sadzieb.

Rok volieb

Rok 2017 bezpochyby silno ovplyvní aj politická situácia: Taliani odhlasovali v referende koniec vlády premiéra Renziho a vo voľbách môžu zvíťaziť protieurópske strany. Podobný scenár môže nastať vo Francúzsku s Marine Le Penovou, ktorá je za vystúpenie z EÚ po vzore brexitu.

Voľby čakajú aj Holandsko a kľúčový signál vyšlú nemecké voľby s otvorenou otázkou, či  súčasná kancelárka Angela Merkelová dokáže obhájiť svoju pozíciu.

USA na koni

V opačnej situácii je dnes americká ekonomika, ktorá je na tom výrazne lepšie ako tá európska. Miera nezamestnanosti v USA je 4,7 %, pričom sa darí mesačne vytvárať 150 až 200 tisíc pracovných miest. Ročný rast HDP v treťom kvartáli dosiahol 3,5 %, čo je veľmi dobrý výsledok. Aj keď neistota súvisiaca s nástupom nového prezidenta zo začiatku zbrzdila akciové trhy, očakávania firiem sú pozitívne napríklad pre avizované znižovanie korporátnej dane.

Najväčší rozdiel je však v monetárnej politike, ktorá je úplne opačná ako v eurozóne. Očakáva sa, že americký Fed zvýši sadzby až trikrát v tomto roku a Federal Funds Rate by sa tak mohol dostať do pásma 1,25 – 1,50%. To by bol silný impulz pre posilňovanie amerického dolára najmä voči nízko úročeným menám ako euro, frank alebo jen.