Babiš vetoval prítomnosť Cichanovskej na summite V4

Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok (10. septembra) stopol poľský návrh pozvať líderku bieloruskej opozície Sviatlanu Cichanovskú na piatkové (11. septembra) rokovanie premiérov krajín V4.

Podľa Babiša prišiel poľský návrh prizvať Cichanovskú na poslednú chvíľu a takýto krok by bol „unáhlený“. Poľsko momentálne predsedá V4

„Nechcem urobiť unáhlený krok, ktorý by nebol v súlade s celoeurópskou pozíciou, dá zámienku bieloruskej propagande a v konečnom dôsledku bude kontraproduktívny,“ citovala Babiša agentúra ČTK. Babiš zároveň hovorí, že podporuje konanie nových slobodných volieb v Bielorusku.

Premiér Babiš v piatok (11. septembra) odmietol, že schôdzku s Cichanovskou blokoval. „Ja som len povedal, že to nie je dobrý nápad. Včera som hovoril s maďarským a slovenským premiérom, majú na to rovnaký názor,“ dodal.

Cichanovská v uplynulých dňoch navštívila Poľsko, kde sa zúčastnila viacerých podujatí po boku poľského premiéra Mateusza Morawieckeho. Poľsko sa bude chcieť témou Bieloruska zaoberať aj na V4 summite. (Reuters)