Česko žiada o pozorovateľský status v Arktickej rade

Krátka správa.

Podľa šéfa českej diplomacie má krajina veľkú šancu na prijatie.

Česko chce byť aktívnejší v arktickom regióne. Žiada preto o pozorovateľský štatút v Arktickej rade. Medzi hlavnými českými prioritami dominuje boj proti klimatickým zmenám, podpora trvalo udržateľného rozvoja, posilnenie vedeckej spolupráce aj kooperácia s inými aktérmi v severskom regióne.

„Prihlásenie do Arktickej rady vidíme ako dôležitý a vzájomne výhodný krok. Arktická rada je veľmi prestížne klub,“ zdôraznil minister zahraničných vecí Tomáš Petříček na arktickom fóre Arctic Circle.

Šance na úspech Prahy pritom nie sú malé. Podľa ministra už Česko svoj krok diskutovalo so všetkými ôsmimi členmi Arktickej rady (t.j. Dánsko, Fínsko, Island, Kanada, Nórsko, Rusko, Švédsko a Spojené štáty), ktorí budú o prihláške rozhodovať jednomyseľne, a nikto podľa neho nevyjadril negatívny postoj.

Česko má v Arktíde svoju vedecko-výskumnú infraštruktúru, českí vedci sú zapojení do niekoľkých medzinárodných projektov v oblasti prírodných aj sociálnych vied a problematika arktického priestoru stále viac dominuje aj diskusiám vo verejnom priestore.

O osude českej prihlášky do Arktickej rady sa bude hlasovať v máji. Spolu s Českou republikou žiada o pozorovateľskej miesto tiež Estónsko, Írsko alebo Turecko. Ako pozorovatelia sledujú dianie v Arktickej rade už niekoľko rokov aj také nearktické štáty, ako Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Veľká Británia, Poľsko, Čína alebo India.

Viac v texte portálu EURACTIV Česko.