Estónsko má novú vládu a premiérku

Po rozpade vlády Jüriho Ratasa, ktorý spôsobil korupčný škandál, preberá vedenie vlády Kaja Kallas a jej liberálna Reformná strana.

Kaja Kallas a jej liberálna Reformná strana si v posledných voľbách v Estónsku, v marci 2019, zaistili nečakané víťazstvo. Napriek tomu sa na čelo vlády napokon postavil Jüri Ratas a jeho Centristická strana, ktorá skončila druhá. Svoju vládu sformoval tentokrát v trojkoalícii s konzervatívcami. Kallas a jej strana sa dostali do opozície.

Ratas po obvineniach z korupcie v súvislosti s členmi jeho strany a 39 miliónovou pôžičkou pre významného tallinského developera napokon z pozície odstúpil 13. januára.

Reformná strana sa následne dohodla s Ratasovými centristami a v 101-člennom parlamente si zaistili 60 hlasov. Po schválení v zákonodarnom zbore novú vládu ešte formálne odobrí prezidentka Kersti Kaljulaid.

Právnička Kaja Kallas pôsobila v Európskom parlamente (ALDE) a intenzívne sa venovala najmä digitálnej agende. Jej otec, Siim Kallas bol estónskym ministrom zahraničných vecí a necelých 15 mesiacov (v rokoch 2002 a 2003) aj premiérom. Rovnako slúžil v oboch Barrosových komisiách ako eurokomisár. Práve Siim Kallas založil v roku 1994 liberálnu Reformnú stranu, ktorú od decembra 2017 vedie jeho dcéra.