Maďarský Fidesz opúšťa Európsku ľudovú stranu

Premiér Viktor Orbán a šéf frakcie Ľudovcov Manfred Weber. [EFE-EPA/ Szilard Koszticsak/Hungary Out]

Európskych ľudovcov v europarlamente, v radoch ktorých pôsobia aj slovenskí europoslanci za strán Spolu, KDH a OĽaNO, podľa medializovaných informácií denníka Magyar Nemezt opúšťa Orbanov Fidesz.

Maďarský denník dnes (3. marca) informoval, že vládna maďarská strana premiéra Viktora Orbána opustí Európsku ľudovú stranu (ESĽ), ktorá v Európskom parlamente združuje kresťanskodemokratické, konzervatívne a liberálno-konzervatívne členské strany.

ESĽ už odhlasovala zmeny stanov, ktoré mali zjednodušiť pozastavenie členstva niektorej z národných delegácií ako celku. Zmena prešla vysokou väčšinou 148 zo 180 hlasov. Maďari s ňou nesúhlasia. S frakciou sa ešte pred hlasovaním rozlúčilo 12 europoslancov z Fideszu.

https://twitter.com/VladoBilcik/status/1367053854135775235

Ešte 26. februára informoval Orbán šéfa ľudovcov, Manfreda Webera, o tom, že ak sa o zmenách bude v strane hlasovať, Fidesz frakciu opustí. Keďže k hlasovaniu o zmenách dnes (3. marca) došlo, maďarské médiá odkazujú na zdroje blízke vláde a odchod najväčšej maďarskej vládnej strany očakávajú ešte dnes.

Z pohľadu slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu/ESĽ), ktorý vo svojej frakcii rovnako hlasoval za zmenu stanov, ide o „úľavu”.

„Na dodržiavaní demokratických hodnôt mi úprimne záleží a Európska ľudová strana stojí práve na takýchto hodnotách. Preto bolo veľmi náročné mať v partii Fidesz, ktorý demokratické hodnoty ako ľudské práva, právny štát, slobodu médií alebo univerzitnú slobodu v Maďarsku okliešťoval,” uviedol Bilčík a priznal, že rozhodovanie frakcie trvalo „dlhšie, než by som si sám bol želal”.

Hodnotiaca správa európskych ľudovcov o Fidesze je hotová

Správa monitorovacieho výboru Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá bola vypracovaná pre jej predsedníctvo v súvislosti s pozastavením členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v EPP, je už hotová, informoval na Twitteri v pondelok v Bruseli predseda EPP Donald Tusk.

Europoslanec Michal Wiezik (Spolu/EĽS) rovnako priznal, že pre EĽS nebol spor s maďarskou stranou jednoduchý: „Pre najväčšiu frakciu v Európskom parlamente je odchod dvanástich poslancov značne problematický, avšak ich zotrvanie vo frakcii spôsobovalo vážny principiálny tlak a nesúlad,” uviedol.

Politika neustálych ústupkov voči Fideszu podľa neho vyvrcholila blokovaním Viacročného finančného rámca a Plánu obnovy, pri ktorom malo Maďarsko z jeho pohľadu „priamy záujem o obídenie pravidiel právneho štátu”.

„Pomyselný pohár trpezlivosti pretiekol po vyjadreniach prominentného člena Fidesz v ktorých prirovnal fungovanie EÚ k zločineckým režimom minulosti,” dodal slovenský europoslanec a rovnako potvrdil, že krok mohla „frakcia spraviť už omnoho skôr”.