Obchodnú dohodu EÚ a Británie naďalej brzdia rybolov, súťaž a riešenie sporov

Európska únia a Británia sú vo väčšine bodov veľmi blízko k dohode, v prípade troch kľúčových bodov majú však naďalej podstatne odlišné názory. Uviedol to v piatok diplomat Európskej únie.

„Na jednej strane sme veľmi blízko (k dohode), na druhej strane stále veľmi ďaleko,“ povedal diplomat, ktorého citovala agentúra Reuters, po tom, ako veľvyslancov členských štátov EÚ informoval hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. „Zdá sa, že čo sa týka väčšiny otázok, sme veľmi blízko k dohode, v prípade otázky rybolovu, spravodlivej hospodárskej súťaže a riešenia budúcich sporov máme naďalej odlišné názory,“ dodal.

Vyjednávači z EÚ a Británie vo štvrtok (19. 11.) pozastavili priame rokovania po tom, ako bol jeden z členov tímu Európskej únie pozitívne testovaný na nový koronavírus. Tímy na nižšej úrovni však pokračovali v práci s cieľom dosiahnuť obchodnú dohodu, aby obchod medzi EÚ a Britániou mohol bez problémov pokračovať aj po 1. januári 2021.

V súvislosti s tromi bodmi, na ktorých sa strany nevedia dohodnúť, ďalší z diplomatov EÚ uviedol: „Potrebujú na to ešte nejaký čas. Čo sa týka spravodlivej hospodárskej súťaže, určité veci sa posúvajú smerom vpred, aj keď veľmi pomaly. Čo sa však týka rybolovných práv, tam sa zatiaľ nepohlo nič.“ (TASR)