Rodina zavraždenej novinárky z Malty žiada Úniu, aby nefinancovala plynovod, prepojený na podozrivých

Krátka správa.

Príbuzní novinárky Daphne Caruana Galiza a niekoľko predstaviteľov EÚ upozorňujú, že blok sa chystá financovať plynovod medzi Maltou a Sicíliou. Ten sa má napojiť na elektráreň, ktorá je čiastočne vo vlastníctve muža, súdeného za vraždu. Práve o jeho aktivitách Galizia písala.

Caruana Galizia vyšetrovala elektráreň Delimiara na Malte a dohodu so spoločnosťou Electrogas, v ktorej bol zainteresovaný aj Yorgen Fenech. Práve on bol obvinený zo sprisahania vo veci jej vraždy z októbra 2017. Ide o tú istú elektráreň, ktorú by EÚ mohla od budúceho roka čiastočne financovať. Fenech, ktorý momentálne čelí súdnemu procesu, akúkoľvek účasť na atentáte popiera.

Predstavitelia EÚ a europoslanci majú už čoskoro začať rozhodovať o pravidlách postupného zrušenia eurodotácií na projekty, týkajúce sa fosílnych palív. Malta a Cyprus si však zabezpečili výnimky pre potrubia, ktoré ich spájajú s európskymi sieťami.

Projekt plynovodu Melita, ktorý bude privádzať plyn na Sicíliu a Maltu, je teraz zaradený na tzv. zoznam EÚ projektov spoločného záujmu (PCI). Aj vďaka tomu by mohol získať finančné prostriedky v hodnote až 400 miliónov eur.

Rokovania o revízii nariadenia sa končia 14. decembra a ich výsledok ovplyvní možnosť využitia eurofondov aj na maltský projekt. Zákonodarcovia EÚ budú potom začiatkom roka 2022 hlasovať o piatom zozname PCI, vrátane projektu Melita.

Proti projektu vystupujú navyše aj aktivisti za ochranu životného prostredia a občianska spoločnosť.

Viac v texte EURACTIV.com.