Končiaci europarlament bránil demokraciu a životné prostredie

Aktivisti zbierajú odpadky pred Európskym parlamentom v Štrasburgu, aby upozornili na problém plastového odpadu. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Na marcovom plenárnom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo súbežne s rozbiehajúcou sa kampaňou pred eurovoľbami, sa europoslanci venovali ochrane právneho štátu a životného prostredia.

V dňoch 25. až 28. marca sa uskutočnilo predposledné plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu venované novej legislatíve. Hneď v úvode debatovali europoslanci o ochrane právneho štátu na Slovensku a Malte po vražde dvoch tamojších novinárov. Potom sa venovali viacerým environmentálnym legislatívnym návrhom. Schválili novú legislatívu o trhu s elektrinou, ktorá okliešťuje úlohu uhlia, ale zachováva regulované ceny. Odobrili politickú dohodu s členskými štátmi na prísnych emisných štandardoch osobných a ľahkých úžitkových áut. Zelenú dali aj novej smernici o obmedzení jednorazových plastov. Mnohé z opatrení – počnúc dohľadom nad právnym štátom a končiac znižovaním emsiií z áut – sa špecificky týkajú Vyšehradskej skupiny a sú dôležitými témami v kampani pred májovými eurovoľbami.

PDF na stiahnutie