EURACTIV.sk prináša analýzy programov a postojov kandidujúcich politických strán pre pôsobenie Slovenska v EÚ a pre európske sektorálne politiky.
-
EURACTIV analýza: Európska agenda v slovenských voľbách 2020
VOĽBY 2020 | Názorové konflikty v európskych politikách zďaleka nenachádzame len medzi koalíciou a opozíciou. Všeobecne deklarované proeurópske nastavenie väčšiny politických strán má, pokiaľ ide o konkrétnosti, veľmi rôznorodé podoby.
-
Slovensko má v politike tvrdých euroskeptikov, no žiadnych eurofederalistov
VOĽBY 2020 | Štúdia „Stranícky euroskepticizmus pred voľbami 2020“ Univerzity Komenského prináša unikátny akademický vhľad do miery euroskepticizmu slovenských politických strán.
-
Predstavy strán o lepšom slovenskom pôsobení v EÚ
VOĽBY 2020 | U časti slovenských politických strán je chuť preniesť koordináciu európskej agendy z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na Úrad vlády SR.
-
Slovenskú opozíciu rozdeľuje názor na jadrovú energiu aj zemný plyn
VOĽBY 2020 | Koaličné a opozičné strany sa zhodujú na rozvoji obnoviteľných zdrojov a dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Rozdeľuje ich názor na budúcnosť jadrovej energie a dotácií na výmenu kotlov. Proti energetickej chudobe chcú bojovať, väčšine však chýba konkrétna predstava.
-
Pri 5G sieťach aj zdaňovaní techgigantov chce väčšina slovenských strán čakať na Brusel
VOĽBY 2020 | Politické strany v predvolebných programoch stavili v oblasti digitalizácie na riešenia problémov, ktoré už väčšina Európy prekonala. Konkrétnu víziu o budúcom rozvoji nových sietí, či bezpečnosti digitálneho prostredia u nás, väčšina z nich predstavu nemá.
-
Plány strán pre eurozónu: Automatické sankcie, vankúš v prípade šokov a riadený bankrot
VOĽBY 2020 | Strany by chceli zjednodušiť pravidlá Paktu stability a rastu a lepšie ich vymáhať, no výrazne sa líšia v miere ochoty vybaviť eurozónu novými nástrojmi, väčšina strán je skôr opatrná. Dve strany žiadajú zakotviť možnosť bankrotu pre členské krajiny.
-
Dialóg s Ruskom aj Čínou podporujú všetky veľké politické strany
VOĽBY 2020 | Čo vo svojich programoch hovoria strany o Moskve a Pekingu, či európskej perspektíve pre Ukrajinu? Najskeptickejšou k rozširovaniu Únie je SaS. Štyri strany by o vstupe Turecka do EÚ ani nerokovali.
-
Opozičné strany vo volebných programoch sľubujú väčšiu podporu pre malých farmárov a rodinné farmy
VOĽBY 2020 | Väčšina slovenských politických strán podporuje zavedenie limitu na agrodotácie pre veľké farmy. Najzdržanlivejšie voči stropovaniu priamych platieb je KDH.
-
Strany chcú armádu rozvíjať až po schválení stratégií
VOĽBY 2020 | Napriek rétorike sa na jasnej proatlantickej orientácii zhodnú všetky zo skúmaných relevantných politických strán (okrem ĽSNS). Budovanie spoločnej európskej armády mimo zložiek NATO má najväčšiu podporu u SNS, najskeptickejší sú v SaS a Sme rodina.
-
Spravodlivosť a vnútro: Dohľad nad právnym štátom strany nechcú zveriť EÚ
VOĽBY 2020 | Ochota vybaviť EÚ novými nástrojmi na ochranu právneho štátu je u politických strán relatívne slabá. Žiadna dnes už ale nevystupuje proti Úradu európskeho prokurátora, viaceré by súhlasili s jeho s ďalšími kompetenciami.
-
Za zlé čerpanie eurofondov dnes nikto nenesie zodpovednosť, strany to chcú zmeniť
VOĽBY 2020 | Politické strany pred štartom nového programového obdobia zdôrazňujú potrebu zjednodušiť, zefektívniť a spriehľadniť proces čerpania eurofondov. Konkrétne opatrenia, ako to chcú dosiahnuť, vo volebných programoch až na niekoľko výnimiek chýbajú.
-
Rodové témy: Európske iniciatívy nachádzajú obmedzenú podporu
Špecifickej situácii žien sa väčšina politických strán venuje len cez rodinné politiky, motiváciu k rodičovstvu a jeho podpore. Rodové rozdiely v odmeňovaní riešia len dve strany. Istanbulský dohovor o predchádzaní násilia na ženách sa medzi stranami stále neteší veľkej obľube, ratifikovali by ho dve strany, jedna s výhradou.