ŠPECIÁL / Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Pri jej tvorbe sa ale ukázalo, že šedých zón je veľmi veľa.
Všetci zainteresovaní tvrdia, že je bezpodmienečne nutná, no vojna medzi autormi digitálnych obsahov, technologickými firmami a zákonodarcami o tom, akým spôsobom ju novelizovať, prebieha už celé mesiace.
Najkontroverznejšími ostávajú články 11 a 13. Ide o poplatky pre autorov za to, že ich diela sa zdieľajú na internetových platformách, o nahrávacie filtre internetových portálov, ktoré by mali niesť zodpovednosť za to, čo ich používatelia nahrávajú, ale najmä o postavenie malých technologických podnikov, pre ktoré môžu byť nové technické požiadavky finančne náročné.
EURACTIV Slovensko zhrnul tému aj v podcaste. O tom, kde sa nejasné formulácie smernice nachádzajú, aké sú argumenty zainteresovaných strán a ako boj za celoeurópske autorské práva na internete prebiehal a stále prebieha, sa v audio podobe dozviete aj tu.
-
Budú internetové platformy kontrolovať všetko, čo zverejníme? Rozhodnú o tom europoslanci
Iniciatíva #SaveYourInternet zvoláva protesty, malé podniky sú zaskočené, asociácie autorov oslavujú. Podľa textu smernice si v krátkej dobe budú musieť komerčné weby zaobstarať licenciu s každým autorom, ktorého text, fotku, či video zverejnia.
-
Na európsku reformu copyrightu upozorňujú aj slovenskí a českí YouTuberi
Známi vlogeri ako GoGo alebo Duklock zo Slovenska, či Kovy z Čiech, zaznamenali po zverejnení videí o reforme autorských práv záujem desiatok tisíc followerov. Osvetová kampaň je ale u nás podľa influencerov nedostatočná, niektorí nabádajú písať europoslancom, iní podpísať petíciu.
-
Zmätok v nových copyrightových pravidlách na internete? Čo by priniesli? (INFOGRAFIKA)
Aké by boli výhody a nevýhody novej celoeurópskej legislatívy o autorských právach? Ktoré otázky vzbudzujú najviac nevôle a čo bude nasledovať?
-
Pri reforme autorských práv dosiahli členské krajiny Únie kompromis, Slovensko návrh nepodporilo
Reforma celoeurópskych copyrightových pravidiel prešla ďalšou úrovňou schvaľovania. Legislatívu musia ešte prerokovať zástupcovia Európskej komisie a Európskeho parlamentu, a napokon schváliť europoslanci.
-
Zmenia sa spôsoby používania internetu? V Bruseli sa rozhoduje, či má legislatíva o copyrighte ešte šancu
Členské štáty EÚ nenašli v novej legislatíve o autorských právach kompromis na prvýkrát. V piatok budú vyjednávať opäť. Europarlament sa chce s krajinami dohodnúť do 14. februára. Bez dohody a po tomto termíne by už kontroverzná legislatíva nemala šancu.
-
Europoslankyňa J. Reda: Online filter na kontrolu copyrightu diela bude musieť mať takmer každý
Jedna z najaktívnejších europoslancov v boji za spravodlivé autorské práva na internete tvrdí, že nové znenie celoeurópskej smernice poškodí malé firmy. „Pýtajte sa vlády aj europoslancov, prečo zlý návrh podporujú. Vo voľbách ich ohodnotia najmä mladí voliči,“ hovorí JULIA REDA.