Reforma copyrightu: Vojna autorov, technologických gigantov a europarlamentu

Reklama z roku 1933 na perá. [Wikimedia/Commons/Van de Poll]

ŠPECIÁL / Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Pri jej tvorbe sa ale ukázalo, že šedých zón je veľmi veľa.

Všetci zainteresovaní tvrdia, že je bezpodmienečne nutná, no vojna medzi autormi digitálnych obsahov, technologickými firmami a zákonodarcami o tom, akým spôsobom ju novelizovať, prebieha už celé mesiace.

Najkontroverznejšími ostávajú články 11 a 13. Ide o poplatky pre autorov za to, že ich diela sa zdieľajú na internetových platformách, o nahrávacie filtre internetových portálov, ktoré by mali niesť zodpovednosť za to, čo ich používatelia nahrávajú, ale najmä o postavenie malých technologických podnikov, pre ktoré môžu byť nové technické požiadavky finančne náročné.

 

EURACTIV Slovensko zhrnul tému aj v podcaste. O tom, kde sa nejasné formulácie smernice nachádzajú, aké sú argumenty zainteresovaných strán a ako boj za celoeurópske autorské práva na internete prebiehal a stále prebieha, sa v audio podobe dozviete aj tu.

 

PDF na stiahnutie