Od roku 1990 narástli emisie skleníkových plynov spôsobené dopravou o 33 percent. Dnes je sektor zodpovedný za takmer tretinu celkových emisií v Európe, pričom viac ako polovicu z nich produkujú osobné autá a dodávky. Zahusťovanie premávky v mestách spôsobuje aj iné environmentálne a ekonomické problémy: hlukový smog a znečistenie vzduchu, dopravné zápchy, rastúce náklady na rozširovanie a údržbu infraštruktúry…
Prechod na udržateľnú mobilitu v mestách prispeje k zníženiu negatívnych environmentálnych vplyvov dopravy. Prispeje však aj k skvalitneniu mestského prostredia, vyššej kvalite života obyvateľov a návštevníkov miest. Takáto transformácia je však komplexným problémom, ktorý si vyžaduje kombináciu technologických a organizačných inovácií, nového prístupu k mestskému plánovaniu a motivácii obyvateľov a firiem, aby pri zabezpečovaní mobility volili udržateľné, zelené riešenia.
Diskusia sa venovala viacerým témam súvisiacim s udržateľnou mestskou mobilitou:
- Aké typy inovácií môžu podporiť rozvoj zelených foriem dopravy v mestách?
- Ako podporiť využívanie technologických inovácií pre zelenú dopravu (elektromobilita / alternatívne pohony)?
- Ako motivovať ku zmenám spôsobu využívania dopravy, napríklad prechod k verejnej doprave, car-sharingové schémy a pod.?
- Ako môže mestské plánovanie prispieť k udržateľnej mobilite?
Panelisti
- Martin Jerguš, zástupca hlavného architekta mesta Košice
- Radoslav Mizera, spoluzakladateľ a viceprezident, SOLVED
Moderátor
- Radovan Geist, vydavateľ, portál EURACTIV Slovensko
