Dôvody mladých prísť k eurovoľbám: Životné prostredie, sloboda internetu a jednota Európy

Rozprávali sme sa so skupinou osemnásťročných študentov, ktorí sa svoje okolie snažia presvedčiť, že zúčastniť sa na eurovoľbách má zmysel.

V sobotu, 25. mája, sa budú na Slovensku konať voľby do Európskeho parlamentu. Tých posledných v roku 2014 sa na Slovensku zúčastnilo len 13 percent voličov, čo je historicky najnižšia zaznamenaná účasť nie len na Slovensku, ale v celej EÚ, od roku 1979. Najhoršie na tom bola účasť prvovoličov, teda ľudí vo veku od 18 do 24 rokov. K urnám ich naposledy prišlo len 6 %. 

Európsky parlament ako inštitúcia chce pochopiteľne klesajúcu účasť zvrátiť. Ešte minulý rok preto spustil celoeurópsku kampaň pod názvom „Tentoraz idem voliť“. Kampaň stojí výlučne na angažovaných mladých ľuďoch, ktorí sa snažia presvedčiť svoje bezprostredné okolie, že voliť  v eurovoľbách je dôležité. Pozrite si ako to vnímajú štyria z nich, študenti gymnázia J.G. Tajovského v Banskej Bystrici.  

 

Čítajte tiež:

Mobilizačná kampaň k eurovoľbám stavila na tých, z ktorých v roku 2014 prišlo najmenej

Motivovaní mladí ľudia presviedčajú svoje okolie, že eurovoľby 2019 sú dôležité. Iniciatíva sa na Slovensku ujala dobre, napriek tomu, že naposledy vo vekovej kategórii 18-24 rokov volilo iba 6 percent ľudí, hovorí riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku ROBERT HAJŠEL.