Dzurinda: Celoeurópske kandidátky do europarlamentu by boli mätúce (VIDEO)

MIKULÁŠ DZURINDA vo videorozhovore pre EURACTIV priznáva, že dôvodom pre zavedenie celoeurópskych kandidátok, ani pre postavenie spitzenkandidátov nerozumie.

Európsky parlament otvorí v stredu (7. februára) rozpravu o takzvaných spitzenkandidátoch. Očakáva sa, že poslanci podporia procesu výberu budúceho šéfa Európskej komisie z kandidátov, ktorých nominujú európske politické frakcie.

Mikuláš Dzurinda ako súčasný šéf think-tanku európskych ľudovcov však systém spitzenkandidátov nepodporuje, no rešpektuje. Celoeurópske kandidátky do Európskeho parlamentu rovnako považuje za pokus o ďalšiu centralizáciu.

Nejasné sa mu zdá aj zdôvodnenie spájania pozície predsedu Európskej komisie a Európskej rady. „Potrebujeme teleso, ktoré bude skôr technokratické, profesionálne a odborné, a v mojom ponímaní by to mala byť Komisia,” hovorí.

Mikuláš Dzurinda: Ako elitní demokrati sme prepadli politickej korektnosti

Riešenie migračnej krízy vidí za hranicami Únie, Orbána sleduje balansovať na hrane, stále však v norme. V ruskej Dume by vystúpil tiež, no prejav by si pripravil odlišný a za ´68 by žiadal ospravedlnenie.

Mikuláš Dzurinda je bývalým premiérom Slovenskej republiky a dnešným prezidentom Centra pre európske štúdia Wilfreda Martensa.