Naživo: Prejav o stave Únie 2018 (diskusia)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Prejav o stave Únie: Junckerov posledný rok

ŠPECIÁL / Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prednesie svojuštvrtú správu o stave Únie v stredu 12. septembra v Európskom parlamente v Štrasburgu. Tohtoročná správa prichádza v období príprav na európske voľby v roku 2019 a v kontexte prebiehajúcej diskusie o budúcnosti Európskej únie s 27 členmi. V minuloročnom prejave predseda Juncker načrtol svoju víziu o vývoji EÚ do roku 2025 a predstavil Plán na vytvorenie jednotnejšej, silnejšej

a demokratickejšej Únie. Prejav nasledovali konkrétne iniciatívy v oblasti sa obchodu, preverovania investícií, kybernetickej bezpečnosti, priemyslu a ochrany údajov. V nadväznosti na to prijali lídri členských štátov na stretnutí v estónskom Tallinne Agendu lídrov – zoznam najpálčivejších problémov a výziev. Proces vyvrcholí na samite 9. mája 2019 v rumunskom meste Sibiu.

Tohtoročný prejav Jeana Junckera by mali opäť sprevádzať nové návrhy, ktoré môžu ešte pred samitom v Sibiu priniesť výsledky pre občanov, a pripravia pôdu pre rozsiahlu diskusiu v období pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Ako dnes hodnotíme prácu Komisie Jeana-Clauda Junckera? Ako toto obdobie vníma Slovensko? Je dnes EÚ silnejšia, stabilnejšia, než v 2014? Aké by mali byť priority budúcej Európskej komisie? Na čo sa má zamerať EÚ a čo prenechať členským štátom? Aj na tieto otázky budeme hľadať odpoveď počas podujatia.

 

DISKUTUJÚCI

  • LADISLAV MIKO, vedúci Zastúpenia EK v SR
  • MARTIN KLUS, poslanec NR SR (SaS)
  • EVA GONCALVESOVÁ, Ministerstvo financií SR
  • ALEXANDER MICOVČIN, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
  • PAVOL BABOŠ, Katedra politológie FiF UK v Bratislave

MODERÁTORKA

ZUZANA GABRIŽOVÁ, EURACTIV Slovensko

 

VIDEOVSTUP

  • MAROŠ ŠEFČOVIČ, podpredseda EK pre Energetickú úniu
  • ROBERT HAJŠEL, riaditeľ Kancelárie EP
  • POSLANCI EURÓPSKEHO PARLAMENTU

 

PROGRAM

08:30 – 09:00   Registrácia

09:00 – 10:30   Živý prenos SOTEU zo Štrasburgu (Live na Facebooku @zekvsr)

10:00 – 10:30   Registrácia na diskusiu

10:30 – 12:30   Diskusia