Chcem žiť v krajine, ktorá má zmysel

Zdroj: Nadácia Pontis

Čo stálo v pozadí myšlienky založiť Nadačný fond proti korupcii?

Mojou osobnou motiváciou bolo, že 20 rokov budujem súkromný biznis a cítim, že pokiaľ sa niečo v spoločnosti zásadne nezmení, budú podmienky pre život či biznis zrejme veľmi zlé. Nebaví ma len zarábať, baví ma žiť v krajine, ktorá má nejaký zmysel.

S myšlienkou založiť fond prišiel Karel Janeček, spoluvlastník firmy RSJ a.s., ktorá obchoduje na finančných trhoch. Pre zaujímavosť, obrat nimi spravovaných fondov je vyšší než obrat ČR. Tiež nevidí zmysel iba v peniazoch. Oslovil Jana Krausa, Tomáša Sedláčka z ČSOB, pána generála Karla Randáka, ktorý je bývalý šéf civilnej rozviedky, človek, ktorý má analytické schopnosti a nebojí sa a tiež mňa. 

Myslíte si, že podnikatelia majú morálnu povinnosť snažiť sa aktívne zlepšiť súčasnú situáciu nad rámec toho, že sami nebudú korumpovať a minimálne nebudú ticho, ak sa s korupciou stretnú?

Som presvedčený, že áno. Keď sa rozprávam s manažérmi, s majiteľmi firiem, všetci to vnímajú podobne, problém je obrovský. Keby ste sa postavili na jedno miesto a začali by ste sa po jednom stupni otáčať 360° okolo seba, tak všade, kam sa pozriete, uvidíte zlodeja.

Dôležitá zmena je, že Tomáš Sedláček už vo fonde nie je, nahradil ho Radim Jančura, majiteľ Student Agency. V tejto dobe sa zapája do činnosti fondu aj Jannis Samaras, majiteľ Kofoly. Na týchto príkladoch vidno, že sa zapájajú významní ľudia, ktorí vybudovali firmy z nuly. Cítim, že existuje mnoho ľudí, ktorým vôbec nie je jedno, že žijú v skorumpovanej krajine, a ktorí sa do toho zapojili sami od seba.

Je tu však aj druhá strana mince. Veľa ľudí, ktorí majú firmy to vnímajú tak, že by aj radi niečo robili, ale hovoria: "Vieš, ja som kedysi musel niečo urobiť, aby som získal zákazky", a tak podobne. Život nikdy nie je čierno-biely, ale myslím si, že ak sa podarí posunúť spoločenské vnímanie, ak sa nájde aspoň pár odvážnych sudcov, ktorí rozhodnú pár káuz konkrétne, a pár štátnych zástupcov, ktorí to nebudú stále zametať pod koberec, tak sa tá situácia môže rýchlo zmeniť.

Je podľa Vás možný prerod u podnikateľov, ktorí môžno aj v minulosti nepostupovali úplne čisto, ale neskôr vedome sa rozhodli, že chcú biznis robiť inak? Stretávate sa s tým?

Poznám niekoľko ľudí, ktorí sú fajn, nie sú to žiadni podvodníci a hovorili to s ľútosťou. A to vôbec nešlo o korupciu veľkého rozsahu. My ako fond sa zaoberáme predovšetkým korupciou veľkého rozsahu. V princípe ale súhlasím s pani riaditeľkou zo spoločnosti Skanska, že v korupcii nie je veľký rozdiel, či dávam niekomu úplatok v tisícoch korún, aby som sa rýchlejšie dostal na operáciu, alebo korumpujem vo veľkom. Bohužiaľ obe krajiny, tak Česko ako aj Slovensko, sú korupciou úplne presiaknuté. Má to historické korene a miera exponenciálne rastie.

Som presvedčený, že veľa ľudí, ktorí napríklad niekde niečo "museli", si vyhodnotia situáciu tak, že ak sa niečo v spoločnosti pohne, tak budú sami veľmi radi, že nebudú musieť podobné praktiky používať.

Ako sa vám darí financovať chod fondu?

V prvom rade tam prispel Karel Janeček 5 miliónmi korún, my sme do toho dali asi pol milióna, dokonca sa mi podarilo presvedčiť mesto Humpolec, keďže som v zastupiteľstve, aby sa pripojili symbolickými 50,000 korunami. Možností je oveľa viac a pravdou je, že dnes sa objavujú sponzori, ktorí do fondu vkladajú financie. Je tam mnoho drobných darcov, ktorí dávajú napríklad 1000 korún, čo je obdivuhodné, pretože tí ľudia sami nemajú dosť peňazí, ale vidia vo fonde nádej. Každá koruna je dobrá. Fond sa financuje len z vlastných zdrojov alebo týchto darov. Sponzorské peniaze sa darí získavať.

Na čo z doterajšej činnosti fondu ste obzvlášť hrdý?

Odmenili sme a verejne sme podporili niekoľko ľudí, ktorí verejne dokázali korupciu. Spomínal som pána Michálka, bývalého riaditeľa Štátneho fondu životného prostredia, ktorý jednoznačne dokázal korupciu na ministerstve životného prostredia a bol za to prepustený a ohovorený. Ďalším príkladom je slepý právnik z ministerstva vnútra, ktorý taktiež poukázal na korupciu a dokázal ju. Tretia bola pani, ktorá pracovala na znojemskej radnici a bola v podobnej situácii. Týchto troch ľudí sme nejakým spôsobom podporili po tom, čo oni sami doplatili na to, že boli odvážni.

Ďalšia dôležitá aktivita, ktorá nie je ukončená, je zákon o verejnom obstarávaní, kde sme sa usilovali, aby v zmene zákona vypadli akcie na meno bez zaknihovanej podoby, teda anonymné akcie, ktoré umožňujú vlastniť podiely vo firmách ľuďom, ktorí spolurozhodujú o tom, ktorá firma tú-ktorú verejnú zákazku dostane. Rozhodujú o verejných peniazoch, ktoré potom tečú do firiem, s ktorými sú spojení. Do neba volajúci príklad v ČR bol prípad fotovoltaických elektrární, ktoré vyrástli neuveriteľným spôsobom, pretože poslanci schválili takú vysokú výkupnú cenu energie, že to nebol biznis, ale stávka na istotu.

Druhá vec je, že to potom štát spätne zdanil, takže spochybnil celé prostredie a zahraničných investorov. Konkrétne tu som presvedčený, že ak by anonymné akcie boli zrušené, mnoho poslancov by hlasovalo inak.

Robíte sami aj investigatívnu činnosť?

Skôr než o investigatívnej činnosti hovoríme o analytickej činnosti. Tá spočíva v overovaní podnetov, ktoré dostávame od ľudí, doplňovanie informácií, vyhodnocovanie súvislostí. Takto sme postupovali napríklad v kauze, ktorá sa týkala ministerstva práce a sociálnych vecí. Minister Drábek a jeho prvý námestník Šiška si v podstate vymysleli zbytočný softvér na vyplácanie sociálnych dávok. Je to čierna diera na peniaze. Bez výberového konania, systém vôbec nemá parametre, je objednaný ako konzultačná práca, dodávatelia za nič neručia, takže štát bude musieť platiť aj keď to nebude fungovať. Peniaze skončia u spriatelených firiem, u vymenených subdodávateľov. Dostali to Microsoft a Fujitsu a pre Fujitsu ten systém vyvíja 5 subdodávateľov, čo sú vlastne firmy personálne spojené s pánom Šiškom. Je to lúpež miliárd za bieleho dňa. Ten istý minister v televízii klame, že to bude šetriť milióny korún.

Ďalšia veľmi dôležitá kauza je prípad Dopravného podniku hlavného mesta Prahy. Myslím si, že za rok a štvrť sa toho podarilo dosť. Mimovládnych organizácií je dosť, ale  väčšinou sú to také akademické snahy, vrátane Transparency International. Bol som niekoľko rokov v dozornej rade, ale tam je to dosť formálne, ide skôr o monitorovací systém. Tu sú to konkrétne kauzy.

Stretávate sa priamymi útokmi na seba v súvislosti s aktivitami fondu?

Na mňa boli orientované len také smiešne pokusy. Vraj som si prihral pivovar. Pokiaľ niekto vydraží pivovar v dražbe, na ktorú môže prísť ktokoľvek, za 52 miliónov pri zostatkovej hodnote 9,5 milióna a niekto to považuje za "prihratie si", tomu sa môžem iba smiať. Karla Randáka a Janečka asi 6 týždňov sledovali, fotili, atď. Niektorí ľudia sa stavajú sa do role obhajcov demokracie a z nás robia špiónov. Našťastie Karel Randák je človek z ozbrojených zložiek a len tak ho nezastrašíte.

Snažíte sa robiť nejaké aktivity priamo s firmami? Spájate ich nejako?

Radi by sme založili tzv. klub čistých firiem, ale zatiaľ sme to ďalej nerozvíjali. U mnohých sme narazili na to, o čom sme už hovorili. "My by sme veľmi radi, ale…"

Žiadal Vás niekto o know-how z fungovania takéhoto fondu zo Slovenska?

Zatiaľ o ničom neviem, ale počul som, že je tu podobný záujem, takže predpokladám, že tam dôjde k prepojeniu.

Súhlasíte s tézou, že čím menej štátu, tým menej korupcie?

Jednoznačne súhlasím. Minimálnym štátom však nemyslím nefunkčné súdy, políciu a zastupiteľstvá. Mám na mysli nízke dane, čo najmenej úradníkov, čo najmenej obťažovania ľudí a vytvorenie podnikateľského prostredia, kde skutoční podnikatelia budú mať priestor na rozvoj.