Bývalý rakúsky premiér odchádza z politiky kvôli korupcii

Wolfgang Schüssel, zdroj: Flickr, autor: ÖVP Salzburg

Rakúske médiá informovali, že predstavitelia prvej a druhej Schüsselovej vlády (2000-2007) prijali úplatky od viacerých firiem a lobistov. Medzi obvinenými sú bývalý minister dopravy, inovácií a technológií Mathias Reichhold (FPÖ) a jeho nástupca Hubert Gorbach (krajine pravicová strana FPÖ, neskôr Haiderova BZÖ), bývalý minister financií Karl- Heinz Grasser (FPÖ) a vtedajší minister vnútra Ernst Strasser (ÖVP). Ten bol zároveň zapletený do lobingového škandálu, ktorý v marci tohto roku odhalil britský Sunday Times. Jeho novinári, v prestrojení za lobistov, vtedy ponúkali rôznym europoslancom úplatky výmenou za finančné prostriedky. Jedným z poslancov EP, ktorý úplatok prijal, bol práve Strasser. Škandál ho stál kreslo v Európskom parlamente.

Wolfgang Schüssel po odhalení škandálu zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej poprel akékoľvek pochybenie zo strany svojej osoby a oznámil, že odstupuje nie z pocitu viny, ale aby tak umožnil „objektívne, politicky neovplyvnené a mediálne nezaujaté vysvetlenie situácie,“ cituje jeho slová rakúska Neue Kronen Zeitung.

Spoločnosť Telekom Austria, v ktorej má štát podiel 28 percent, zároveň uviedla, že vytvorila nezávislý panel, ktorého cieľom bude vyšetriť obvinenia. Tie naznačujú, že ministri výmenou za peniaze okrem iného prijímali zákony v ich prospech.

Do škandálu však nie je zapojená len jedna spoločnosť. Rakúske médiá zároveň  uviedli, že bývalý minister financií Grasser sa údajne obohatil pri privatizácii realitnej spoločnosti Buwog, za čo už dlhšiu dobu čelí vyšetrovaniu. S prípadom Telekom Austria ako aj Buwog je spájaný lobista a Grasserov blízky priateľ Peter Hochegger.

Médiá tiež pripomenuli stále nevyriešený prípad nákupu stíhačiek Eurofighter v roku 2006 v hodnote vyše miliardy eur poznačený korupciou. Do tej mal byť zapletený manžel členky ÖVP a bývalej ministerky, lobista Alfons Mensdorff-Pouilly.

Schüssel, ktorý je niekdajším predsedom vládnej konzervatívnej strany ÖVP na tlačovej konferencii zdôraznil, že by bolo „nespravodlivé a nezodpovedné“ spájať tieto škandály len s jeho stranou.  

Bývalý nemecký kancelár, ktorý pôsobil v politike niekoľko desaťročí, v rokoch 2000-2007 bol na čele krajiny a ktorého meno bolo spomínané medzi kandidátmi na post prezidenta EÚ, oznámil, že odstúpi do konca týždňa.