Bývalý slovinský premiér odsúdený na dva roky za úplatky

Janez Janša, slovinský premiér. Zdroj: Slovinské predsedníctvo

„Potvrdzujem, že mi doručili rozsudok, podľa ktorého bol Janez Janša odsúdený na dva roky väzenia a ďalší dvaja obžalovaní v tomto prípade na 22 mesiacov,“ povedal pre reportérov v Ljubljane prokurátor Andrej Ferlinc.

Janšu odsúdili už v júni minulého roka, ale proti rozsudku sa odvolal. Popiera, že by v čase, keď bol premiér, vzal peniaze od fínskej obrannej skupiny Patria. Išlo o plánovaný nákup 135 ozbrojených vozidiel. Z dohody nakoniec vzišlo.

„Sťažnosti právnikov obžalovaných boli zamietnuté ako neodôvodnené a rozhodnutie prvostupňového súdu bolo potvrdené,“ citovala rozhodnutie súdu tlačová agentúra STA.

Slovinsko okrem tejto kauzy zažíva aj vládnu krízu. Stredo-pravá strana PS premiérky Alenky Bratušek po víkendovom kongrese stratila svoje vedúce postavenie. Očakáva sa, že to spôsobí pád jej vlády a vyvolá predčasné voľby.

Janšova konzervatívna strana SDS (člen EPP) je druhou najsilnejšou v súčasnom parlamente s 26 zástupcami v 91 člennom zbore.

Janša podporoval slovinské úsilie vystúpiť z Juhoslávie v roku 1991 a bol premiérom v rokoch 2004-2008 a následne do marca 2013. Jeho stredo-pravá vláda padla vo februári minulého roku potom, ako protikorupčná komisia vyhlásila, že Janša nie je schopný vysvetliť pôvod značnej časti svojich príjmov z uplynulých niekoľkých rokov.

Vo Fínsku je v tom istom prípade obchodu so zbraňami stíhaných šesť ľudí. Rakúsky súd usvedčil jedného rakúskeho občana. Po prevalení kauzy v roku 2012 sa kontrakt za 278 miliónov eur zrušil.

Fínsky prokurátor informoval, že obvinia aj troch vedúcich predstaviteľov Patrie z podplácania vládnych úradníkov v Chorvátsku.

Fínska vláda vlastní okolo 73% Patrie. Európska letecká obranná a vesmírna spoločnosť (EADS) spravuje 27%.