Europarlament predstaví piatich kandidátov na Sacharovovu cenu

Európsky parlament udeľuje Sacharovovu cenu každoročne od roku 1988 významným politickým osobnostiam, alebo skupinám, ktorí sa zasadzovali za ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Cena je spojená s odmenou 50 tisíc eur a je udeľovaná na slávnostnej schôdzi v Štrasburgu okolo 10. decembra, kedy bola v roku 1948 podpísaná Všeobecná deklarácia OSN o ľudských právach.

Minulý rok získali cenu piati aktivisti Arabskej jari. Jedným z nich bol aj Mohamed Bouazizi, ktorý sa upálil na protest proti poníženiu tuniskými orgnámi, čím spustil Arabskú jar.

Ales Bjaljacki je bieloruský akademik a aktivista. Založil Stredisko pre ľudské práva Vjasna, ktoré poskytuje právnu a finančnú pomoc politickým väzňom a ich rodinám. Jeho príspevok k podpore demokracii a mieru už bol ocenený aj nomináciou na Nobelovu cenu za mier.

V októbri minulého roka dostal trest štyri a pol roka väzenia za daňové úniky. Na jeho obranu a prepustenie z väzenia sa postavila napríklad OSN, Amnesty International alebo Medzinárodná federácia pre ľudské práva.

Joseph Francis je pakistanský katolícky aktivista, zakladateľ centra pre právnu pomoc ľuďom, ktorí boli v Pakistane odsúdení na základe zákona o rúhaní. Centrum pomáha ročne 100 až 200 ľuďom rôzneho vierovyznania a etnickej príslušnosti.

Okrem právnej asistencie zabezpečuje ľuďom aj prístrešie a v prípade potreby presťahovanie. Od kráľovnej Alžbety II získal vyznamenanie Čestný rad britského impéria.

Victoire Ingabire Umuhozová, Déogratias Mushayidi, Bernard Ntaganda sú väznení predstavitelia rwandskej opozície. Umuhozová bola uväznená čase, keď kandidovala na prezidentský úrad.

Mushayidi žil v Belgicku, kde sa snažil o podporu dialógu medzi rôznymi etnickými skupinami v Rwande. Bol unesený, deportovaný do Rwandy a odsúdený na doživotie.  

Ntaganda založil opozičnú politickú stranu Imberukari. Po niekoľkých pokusoch o neutralizáciu jeho strany, bol uväznený v deň, kedy sa očakávali registrácie pred prezidentskými voľbami.

Nadežda Tolokonnikovová, Jekaterina Samucevičová a Marija Aljochinová z punkovej skupiny Pussy Riot boli zatknuté po kontroverznom proteste proti ruskému prezidentovi Putinovi a odsúdené na dva roky v pracovnom tábore.

V ich prípade sa niektorí europoslanci postavili proti ich nominácii. „Považujem odsúdenie Pussy Riot za škandalózne a neakceptovateľné. No to isté môžem povedať aj o ich správaní,“ odôvodnil svoj postoj poľský europoslanec Jacek Sariusz-Wolski.

Poslední nominovaní sú z Iránu. Nasrín Sotudehová je uväznená iránska právnička a obhajkyňa ľudských práv. Zastupovala uväznených opozičných aktivistov a mladistvých, ktorí čelili trestu smrti. V roku 2010 bola zatknutá a uväznená za šírenie propagandy a ohrozovanie štátnej bezpečnosti.

Džafar Panahí je iránsky filmový režisér, scenárista a strihač. Jeho filmy sa často zameriavajú na zobrazenie ťažkých podmienok detí, chudobných a žien v Iráne.