Europoslanci ocenili saudskoarabského blogera za slobodu myslenia

Zdroj: Wikipedia

Prestížnu Sacharovovu cenu Európskeho parlamentu za slobodu myslenia v piatok získal  saudskoarabský bloger a obhajca ľudských práv Ráif Badawí, ktorý bol vo svojej domovskej krajine odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom za to, že na svojom blogu vyzýval na sociálny, politický a náboženský dialóg, čo bolo v jeho krajine považované za urážku islamských hodnôt.

Ráif Badawí bol ocenený ako symbol boja za slobodu slova, zaznelo dnes na zasadnutí pléna Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorý toto oznámenie prijal s potleskom postojačky, informovala agentúra AP.

Predseda EP Martin Schulz vyzval saudskoarabského kráľa, aby laureáta prepustil z väzenia, "aby mohol ocenenie prevziať". Schulz vykreslil Badawího ako „mimoriadne dobrého muža, príkladného človeka, na ktorého bol uvalený jeden z najohavnejších trestov existujúcich v tejto krajine, ktorý možno opísať ako brutálne mučenie“.

Badawí si odpykáva desaťročný trest, ktorý dostal za urážku islamu a za porušenie saudskoarabských technologických zákonov svojím liberálnym blogom. Bol tiež odsúdený na 1000 rán bičom, rozdelených do 20 častí, a na pokutu vo výške 266.000 dolárov. Bičovanie prerušili po tom, ako v januári dostal 50 rán bičom, pretože jeho trest vyvolal medzinárodné pobúrenie.

Západné vlády odsúdili Badawího potrestanie a organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International vedú kampaň za jeho prepustenie na slobodu.

Cena za slobodu myslenia nesie pomenovanie po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju udeľuje od roku 1988, keď ju zriadil na počesť ľudí a organizácií brániacich ľudské práva a základné slobody. Prvú Sacharovovu cenu získal Nelson Mandela. O rok neskôr bol ocenený Alexander Dubček.

Badawí sa dostal do užšej nominácie na Sacharovovu cenu spoločne s venezuelským opozičným hnutím Mesa de la Unidad Democrática a zavraždeným ruským opozičným politikom Borisom Nemcovom.

„Európsky parlament dnes vyslal silné politické a humanitárne posolstvo k saudskoarabským úradom,“ citovala AP šéfa frakcie liberálov a demokratov (ALDE) v EP Guya Verhofstadta. „Vyzývame jeho veličenstvo kráľa Salmána, aby prepustil Ráifa Badawího z väzenia a v každom prípade ukončil jeho barbarské potrestanie bičovaním.“

Európsky parlament vo februári schválil rezolúciu, v ktorej vyzýval na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Badawího z väzenia. Jeho bičovanie nazval „krutým a šokujúcim činom“.

TASR