Europoslankyňa vyčíta Babišovi konflikt záujmov

Zdroj: Európsky parlament

Český minister financií, predseda vládneho hnutia ANO a majiteľ spoločnosti Agrofert Andrej Babiš predstavuje na čele ministerstva financií vážny konflikt záujmov, ktorý môže sťažiť spoluprácu Európskej únie s Českou republikou.

Vyhlásila to nemecká europoslankyňa Ingeborg Grässleová, ktorá prišla do Prahy spolu s kolegami preverovať chyby v kontrole a auditoch fondov EÚ.

Informovala o tom dnes česká spravodajská stránka Novinky.cz.

„S veľkou obavou sledujeme konflikt záujmov vo vláde,“ uviedla Grässleová na tlačovej konferencii.

Podľa nej už bol v minulosti podobný spor u nemenovaného exministra dopravy, ktorého firmy podľa poslankyne profitovali z európskych projektov na rozvoj Vltavy. „Teraz je na ministerstve financií,“ uviedla. Ak sa to nevyrieši, „spolupráca s Českou republikou bude problémová“, dodala.

Europoslankyňa následne vysvetlila, že Babišove firmy dostali z európskych fondov 2,6 milióna eur, minister financií je však podľa nej zároveň v Česku garantom voči EÚ, že tieto prostriedky boli pridelené riadne.

„Ako môže niekto s takými masívnymi osobnými finančnými záujmami byť zároveň týmto garantom?“ položila nemecká europoslankyňa rečnícku otázku. Tento konflikt záujmov podľa nej spôsobuje, že kontrolné systémy v ČR strácajú dôveryhodnosť, a požaduje jeho vysvetlenie.

Členka výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu Grässleová pokladá za najlepšie riešenie to, aby Babiš svoje podnikateľské impérium predal alebo odovzdal nejakému poverencovi. „V každom prípade musí jasne dokázať, že už s tým nemá nič spoločné,“ zdôraznila koordinátorka najväčšej ľudovej frakcie (EĽS) vo výbore pre kontrolu rozpočtu EP.

Má v úmysle sama sa tejto záležitosti venovať. „Nenechám to na pokoji,“ upozornila.

Súkromný názor

Šéf výboru pre kontrolu rozpočtu, europoslanec Jens Geier však uviedol, že ide o súkromný názor nemeckej europoslankyne. České ministerstvo financií podľa neho členom výboru vysvetlilo, že prípad Babiš nie je v rozpore s platnými pravidlami v Česku a že výbor nie je oprávnený dávať Česku nejaké rady ohľadne postupu.

Babiš v reakcii na výroky europoslankyne oznámil, že nemá v pláne vzdať sa svojich firiem. "Ja sa zodpovedám svojim voličom, nie pani Grässleovej, ktorá nemá správne informácie. Dodržujem zákon o konflikte záujmov," uviedol šéf hnutia ANO, ktorého citovali Novinky.cz.

Ťaženie proti OLAF

Grässleová sa dostala do širokého povedomia, keď viedla ťaženie svojho výboru proti spôsobu, akým európsky úrad na boj proti podvodom OLAF vyšetroval bývalého komisára Johna Dalliho (tzv. Dalligate) pre podozrenie, že bol vystavený neprimeranému lobingu ohľadne tabakovej smernice.

Predseda Európskej komisie si vyžiadal Dalliho rezignáciu, hoci ten pochybenie nepripúšťal. Grässleová opakovane poukazovala na to, že OLAF sa pri vyšetrovaní tejto aféry dopúšťal chýb a manipulácie.

Šéf OLAF je po úniku správy na odstrel

OLAF vraj nezákonne odpočúval

Systematické chyby

Delegácia Európskeho parlamentu pod vedením Grässleovej Českej republike v oblasti čerpania európskych fondov vyčíta, že orgány kontroly a dohľadu na eurofondami boli vedome nastavené tak, aby umožňovali nezrovnalosti a dokonca podvody.

Obchádzať sa mali pravidlá zaručujúce konkurenciu a so žiadosťami o financovanie sa zaobchádzalo tak, aby uspeli vopred vybraní uchádzači.

Delegácia vypichla projekty, ktoré považuje za nezmyselné, napríklad zdvíhací most nad rieke Labe, ktorý sa zatiaľ pre lode nikdy neotvoril, alebo predražené predĺženie linky metra A v Prahe, kde sa náklady na jeden kilometer vyšplhali do dvojnásobnej výšky ako v Hamburgu.

EurActiv.sk/TASR