Hrajte sa na klimatické zmeny

Ukážka z PC hry PowerUp (Zdroj: IBM)

Krátka správa

„Astronómovia mohli vyradiť Pluto zo zoznamu planét, ale inžinieri IBM vyvinuli novú planétu a volá sa Helios“, týmito slovami začína úvod k novej počítačovej hre PowerUp. Vyvinula ju spoločnosť IBM a je určená pre každého, kto sa chce v trojrozmernom priestore zahrať na inžiniera hľadajúceho energetické riešenia planéty. Aplikácia je bezplatne prístupná na internete.

Helios, v skutočnosti neexistujúca planéta, čelí klimatickej katastrofe. Odvrátiť ju môže každý hráč, ktorý prispeje k hľadaniu energetických zdrojov priateľských k životnému prostrediu. Záleží od vás, akej aktivite dáte prednosť. Môžete jazdiť terénnym autom po horách a na ich úpätiach stavať nové solárne panely, pričiniť sa o opravu veterných turbín, či venovať sa úplne iným inžinierskym a vedeckým aktivitám.

Hra je programovaná v hernom rozhraní „online multiplayer“, čo znamená, že prostredníctvom internetu spolupracujete na riešeniach s inými ľuďmi.

Aplikácia má žiakov a študentov motivovať k vzdelávaniu a získať ich pre oblasť energetiky, matematiky a prírodných vied. Popri hraní sa naučia niečo o základoch inžinierskej činnosti a o princípoch fungovania energetického sektora. V neposlednom rade im aplikácia vštepuje povedomie o environmentálnej rôznosti a bohatosti, ktorú treba ochraňovať.

„Inovácie sú v dnešnej globálne integrovanej ekonomike kľúčom ku konkurencieschopnosti“, tvrdí Stanley S. Litow, prezident Nadácie IBM. Dodáva, že „konkurencieschopnosť si vyžaduje väčší záujem o matematiku a [prírodnú] vedu“, ktorý sa ale medzi mladými ľuďmi vytráca. Oblasť počítačových hier nie je dostačujúco preskúmaná a ich potenciál zostáva nevyužitý. Preto „sme požiadali svojich najlepších výskumníkov, aby včlenili využitie tejto technológie do tradičných vzdelávacích procesov“, uzatvára Litow.

Inštalačný balík aplikácie nájdete na oficiálnej stránke http://www.powerupthegame.org/, kde si ho môžete zadarmo stiahnuť. V takom prípade vám už nič nebráni, aby ste hľadali podľa vás ten najlepší spôsob, ako odvrátiť negatívne dopady neekologických zdrojov energie – povodne, silné búrky, či zahltenie smogom. Video s ukážkami aplikácie si môžete pozrieť na portáli YouTube. Hra je pre užívateľa prístupná od 16. februára 2008, kedy bola oficiálne predstavená počas otváracieho ceremoniálu Engineer’s Week 2008 vo Washingtone.