Írska Coca-Cola sa nepije s rumom

Nadmerné pitie alkoholu je v Írsku vážny problém. Postihuje čoraz viac mladých ľudí a obzvlášť sa prejavuje na cestách. Opitosť sa podpísala pod 62% automobilových havárií a má na svedomí viac ako tretinu všetkých smrteľných nehôd v Írsku.

Spoločnosť Coca-Cola HBC počas Vianoc v roku 2004 odštartovala masívnu kampaň s cieľom znížiť alkoholickú štatistiku na cestách. Vianoce si vybrala zámerne, keďže je to obdobie punčov, vareného vína a spoločenských udalostí, na ktoré ľudia chodia autom.

V rámci projektu vznikla sieť zúčastnených podnikov a írskych pubov, ktoré ponúkali šoférom zadarmo tri nealkoholické nápoje. Akciu podporovali propagačné materiály v obchodoch, na benzínových pumpách, ako aj intenzívna rozhlasová a bilboardová kampaň s účasťou známych osobností. Zoznam všetkých zúčastnených podnikov je zverejnený na špeciálnej webstránke www.coca-colabottlers.com.

Nápad bol úspešný a každý rok rástol počet účastníkov. Coca-Cola sa rozhodla organizovať kampaň častejšie a v roku 2006 sa akcia rozbehla nielen na Vianoce ale aj v lete. Výsledky letného ročníka 2007 znamenali 100% medziročný nárast úspešnosti.