Na obete holokaustu spomínali v Osvienčime desiatky svetových lídrov

Zdroj: TASR/AP

Spomienkovej akcie v Osvienčime sa zúčastnili desiatky predstaviteľov štátov z viac ako štyridsiatich krajín sveta vrátane slovenského prezidenta Andreja Kisku ako aj približne tristo bývalých väzňov.

Pietnej akcie v Osvienčime sa zúčastnil aj nemecký prezident Joachim Gauck. Ešte pred odchodom do Poľska povedal, že vina za zabitie miliónov ľudí, ktorého sa Nemci počas vojny dopustili, sa stala súčasťou nemeckej identity. Podľa Gaucka urobí Nemecko všetko pre to, aby sa niečo podobné už nezopakovalo.

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa Osvienčim stal symbolom holokaustu a „pádu civilizácie“. „Nemôžeme zabudnúť, dlhujeme to miliónom obetí,“ pripomenula Merkelová. Podľa nemeckej kancelárky je hanbou, ak sú ľudia v Nemecku prenasledovaní, vyhrážajú sa im alebo čelia útokom len preto, že sú židia alebo sú na strane Izraela.

Minútou ticha si oslobodenie koncentračného tábora v Osvienčime pripomenuli aj poslanci Európskeho parlamentu. „Nielen Nemci, ale väčšina európskych národov nesie svoj diel zodpovednosti za holokaust, vrátane Slovákov. Je potrebné pripomínať, ako sa rodí zlo, aby sme sa mu vedeli brániť,“ zdôraznila europoslankyňa Anna Záborská.

V tejto súvislosti vyzdvihla význam povojnového zmierenia medzi Francúzmi a Nemcami, ktoré stálo pri zrode spolupráce a solidarity medzi národmi Európy. „Európska únia, ktorú poznáme dnes, bola vykúpená hrôzami vojny a vyhladzovacích táborov. Ak je Osvienčim symbolom najväčšieho utrpenia, tak Štrasburg v mojich očiach predstavuje nádej, že niečo podobné sa už nikdy nebude opakovať,“ dodala Záborská.

V súvislosti so spomienkou na obete holokaustu viaceré európske médiá pripomenuli, že antisemitizmus je stále aktuálny, čoho prejavom bol aj nedávny útok na supermarket s kóšer potravinami v Paríži, pri ktorom zomreli štyria ľudia.

Francúzsky prezident Francois Hollande prisľúbil, že Francúzi nikdy nezabudnú na obete holokaustu, pričom apeloval na zosilnenie boja proti antisemitizmu. Nárast útokov proti židom vo Francúzsku označil prezident za neznesiteľnú realitu. Francúzskych židov však ubezpečil, že Francúzsko je aj ich krajinou.

„Vaše miesto je tu. Ak by ste kvôli terorizmu museli odísť, potom by dosiahol svoj cieľ," uviedol.

Putin do Osvienčimu neprišiel

Spomienkové akcie však boli poznačené napätými vzťahmi medzi Ruskom a EÚ. Ruský prezident Vladimir Putin na pietnu akciu do Osvienčimu neprišiel. Obete holokaustu si pripomenul v Židovskom múzeu a centre tolerancie v Moskve.

Podľa agentúry Reuters Poľsko neposlalo do Moskvy plnohodnotné pozvanie pre prezidenta Putina, pretože sa obávalo dôsledkov tohto kroku na domácej politickej scéne. Na spomienkovej akcii v Osvienčime preto Putina zastupoval šéf jeho prezidentskej kancelárie Sergej Ivanov.

Od vypuknutia krízy na Ukrajine je Poľsko hlasným kritikom Kremľa, pričom Moskvu kritizuje za zasahovanie do vnútorných záležitostí Ukrajiny a podpory separatistov na východe krajiny.

Koncentračný tábor Osvienčim oslobodila v roku 1945 sovietska Červená armáda. Od roku 2006 je 27. január na základe rozhodnutia OSN Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Podľa odhadov zomrelo počas holokaustu až šesť miliónov Židov, milión Sintov a Rómov, státisíce telesne postihnutých ľudí, tisícky politických väzňov, vojnových zajatcov a homosexuálov.