Nakúpiš – pomôžeš

Na portáli WorldofGood.com môžete kúpiť tovary z recyklovaných surovín, free-trade výrobky, organické produkty a podobne. Výhodou oproti iným, už existujúcim sieťam predávajúcim podobné produkty má byť, že budú ponúkané aj priamo na eBay, čím sa dostanú k jeho 84 miliónom aktívnych užívateľov na celom svete.

Projekt má síce pomáhať drobným výrobcom a umelcom v rozvojovom svete, organickým farmárom a pod., podľa jeho tvorcov však nejde o filantropiu. Generálny riaditeľ WorldofGood.com Robert Chatwani tvrdí, že postavili na hlavu logiku, akou sa biznis tradične pozerá na asi 4 miliardy ľudí, väčšinou žijúcich v rozvojovom svete. Namiesto toho, aby ich vnímali iba ako zákazníkov a snažili sa na ich trh pretlačiť produkty, vnímajú ich ako podnikateľov, ktorých výrobky umiestňujú na trh.

Free-trade výrobky či organické potraviny sú v bohatších krajinách stále populárnejšie. Dopyt po nich vytvoril trh, na ktorom sa snažia presadiť nie len výrobcovia, ale predovšetkým distributéri. Rast trhu vyvolal tiež potrebu určitej regulácie – v Európe či USA vzniklo viacero systémov označovania tovarov ktoré majú dať spotrebiteľovi dôveru, že svojim nákupom naozaj „zachraňuje planétu“ alebo „pomáha chudobným“.