Polovicu svetového bohatstva vlastní 1 % populácie

Zdroj: Flickr.com/Asian Development Bank

Je to oficiálne: Jedno percento svetovej populácie vlastní viac ako polovicu svetového bohatstva. Potvrdila to správa finančných expertov zo spoločnosti Credit Suisse.

Stalo sa tak o rok skôr ako predpokladala britská neziskovka Oxfam, ktorá pred podobným scenárom varovala ešte v januári tohto roka. „Skutočnosť, že sa to stalo len niekoľko týždňov potom, čo sa svetoví lídri dohodli na globálnych cieľoch na zníženie nerovnosti ukazuje, ako naliehavo musia tento problém riešiť,“ povedal po zverejnení správy šéf Oxfamu Mark Goldring.

„Toto je iba ďalší dôkaz  o tom, že nerovnosť v rozdelení bohatstva sa vymkla s pod kontroly. Naozaj sme šťastní, že žijeme vo svete, kde horné 1 percento vlastní polovicu bohatstva a najchudobnejšia polovica 1 percento?,“ dodal Goldring.

Až 3,4 miliárd jednotlivcov, ktorí tvoria 71 % dospelej populácie, má na účtoch alebo v nehnuteľnostiach aktíva pod 10 000 dolárov. Spolu sú vlastníkmi 3% svetového bohatstva.

Na to, aby bol niekto v tej bohatšej polovici ľudí sveta však potrebuje vlastniť iba niečo vyše 3200 dolárov. Skupina milionárov, ktorí tvoria menej ako 0,7 % populácie vlastní naopak 45 % z celkového bohatstva.  

Stredná trieda sa zmenšuje

Nerovnosť rozloženia príjmov a bohatstva sa zrýchľuje od svetovej hospodárskej krízy v roku 2008, ktorá najviac postihla strednú triedu.

„Bohatstvo strednej triedy rastie oveľa pomalšie ako bohatstvo tých na „hornom konci“. Obrátil sa tak predkrízový trend, keď podiel strednej triedy na svetovom bohatstve bol z dlhodobého hľadiska pomerne stabilný,“ prezradil výkonný riaditeľ Credit Suisse Tidjane Thiam. Ďalším dôvodom zmenšujúcej sa strednej triedy je populačný boom v rozvojových krajinách.

Iba 14 percent svetovej dospelej populácie spadá do strednej triedy. Znamená to, že vlastnia nehnuteľnosti alebo iné aktíva v rozmedzí od 50-500-tisíc dolárov.

Čína v tomto roku po prvýkrát „predbehla“ Spojené štáty americké v počte dospelých obyvateľov, ktorí sú súčasťou strednej triedy. Zatiaľ čo v 319 miliónových Spojených štátoch amerických je ich 92 miliónov, v 1,3 miliardovej Číne je ich 109 miliónov.