Rumunský premiér čelí obvineniam z daňových podvodov

Zdroj: TASR

Rumunský predseda vlády, Victor Ponta, čelí obvineniam z podvodu, daňových únikov a prania špinavých peňazí. Dopustiť sa ich mal ešte ako právnik medzi rokmi 2007 a 2011, teda aj rok pred tým, ako sa stal premiérom.

Rumunská protikorupčná agentúra DNA má na svojom konte už viacero prominentných osobností. Korupciou zmietané Rumunsko, ktoré je jednou z najchudobnejších európskych krajín, v posledných rokoch zažilo desiatky prípadov obvinení vysokopostavených ľudí z daňových únikov, vrátane sudcov a bývalých politikov.

Prokurátor podozrieva Pontu aj z konfliktu záujmov v čase, keď už zastával úrad predsedu vlády. Vyšetrovanie však zmaril rumunský parlament, v ktorom má Pontova Sociálno-demokratická strana väčšinu. Parlament minulý mesiac odmietol zbaviť premiéra imunity pred stíhaním.

Medzi obvineniami voči premiérovi figuruje aj prijatie úplatku v celkovej hodnote 55 000 euro od člena rumunského parlamentu Dana Sova. Ten sám čelí podozreniu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a pred obvineniami ho taktiež chráni imunita.

Protikorupčná agentúra v pondelok oznámila, že viaceré časti premiérovho majetku boli zmrazené a to až do ukončenia vyšetrovania prípadu.

Časť politikov a spoločnosti po niekoľkomesačnom vyšetrovaní prvého muža štátu žiada jeho rezignáciu. Ponta sa vzdať úradu odmieta a naďalej obvinenia popiera. V pondelok premiéra vyzval k odstúpeniu aj rumunský prezident Klaus Iohannis.

Ponta sa na mesiach uchýlil do Turecka, kde sa zotavoval po operácii kolena. Po návrate oznámil, že sa do konca vyšetrovania vzdá funkcie lídra Sociálno-demokratickej strany.