SABMiller plánuje znížiť spotrebu vody o štvrtinu

Jedna z najväčších pivovarnických skupín SABMiller chce do roku 2015 zredukovať spotrebu vody pri výrobe litra piva z pôvodných 4,6 litra vody (v roku 2008) na 3,5 litra. Priemerná spotreba v celom odvetví je cca 5 litrov. Jej znížením pri výrobe sa takto môže ročne ušetriť 20 miliárd litrov. Toľko vody treba napríklad na naplnenie 8000 olympijských bazénov.

„Takýto typ aktivít je veľmi žiadaný, nakoľko je veľmi dôležité, aby aj iné spoločnosti riešili otázku vzácnosti a znečisťovania vodných zdrojov, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie miliárd ľudí a ekosystémy na celom svete,“ tvrdí Start Orr, expert na vodu z WWF-UK (Svetový fond na ochranu prírody).

Skupina SABMiller sa spolu so spoločnosťami Coca-Cola, Nestlé a Levi Strauss stala ustanovujúcim signatárom iniciatívy OSN – CEO Water Mandate. Jej úlohou je pomáhať spoločnostiam v rozvoji, implementácii a zverejnení vlastných predpisov a praxe týkajúcej sa ochrany vodných zdrojov. Signatári sa zaviazali ku príkladnému správaniu sa ich priamych prevádzok, dodávateľskej siete a riadeniu vodných zdrojov, ku spoločnému postupu, verejnej politike a transparentnosti.

„V dnešnom svete, v ktorom je voda stále väčšou vzácnosťou, je veľmi dôležité, aby sme s ňou narábali tak úsporne, ako sa len dá a zároveň spolupracovali s komunitami a motivovali ich k ochrane vodných zdrojov. Je to veľmi odvážny avšak dosiahnuteľný cieľ, ktorý v našom priemyselnom odvetví udáva nové štandardy,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SABMiller, Graham Mackay.