Šesť miliónov korún na komunitné projekty

Rozvoj komunitného života v regiónoch, obnova miestnych kultúrnych tradícií, výstavba oddychových zón, ihrísk, športovísk, prehĺbenie regionálneho cestovného ruchu, podpora sociálneho života… na to všetko sa zameriava grantový program „Šanca pre váš región“, ktorý už po štvrtýkrát vyhlásilo Konto Orange.

Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 361 záujemcov o príspevok z celého Slovenka. Uspelo 93 projektov a spolu si rozdelia šesť miliónov korún. Maximálna podpora na jeden projekt vzrástla na 100 tisíc korún.

„Projektom roka“ sa stal nápad študentov Gymnázia A. Kmeťa z Banskej Štiavnice, ktorí sa niekoľko rokov venujú projektom s tematikou židovskej komunity a holokaustu. Podarilo sa im už zdokumentovať všetky náhrobné kamene v okolí. Po odsúhlasení Pamiatkovým úradom prechádzajú do druhej fázy projektu a chcú zrekonštruovať samotný židovský cintorín vo svojom meste, ktorý by sa mal stať nielen centrom pozornosti miestnych obyvateľov a turistov, ale aj miestom spomienok na svojich blízkych. Konto Orange podporilo ich aktivity sumou 50 tisíc korún, ktorú bude možné použiť na pokračovanie projektu, alebo na komunitnú aktivitu pre realizačný tím.

Šancu uspieť majú inovatívne, kvalitné projekty, ktorých realizácia bude mať skutočný prínos pre miestnu komunitu. Príkladom môže byť aj projekt „Park v srdci obce“ OZ Lehvačen z Revúckej Lehoty:
„V centre malebnej obce Revúcka Lehota sa nachádza park, ktorý je už niekoľko rokov zanedbávaný. Dobrovoľníci z Občianskeho združenia Lehvačen chcú prostredníctvom tohto projektu park vyčistiť, obložiť betónové ohradenie prírodným kameňom, vysadiť nové rastliny, kríky a stromy. Pri výsadbe nového porastu budú dobrovoľníci spolupracovať so záhradnou architektkou. Centrálny park sa tak zmení na zazelenané miesto, kde si budú môcť obyvatelia obce oddýchnuť a posedieť pri spoločných stretnutiach.“