Slovenský súd obmedzil web, ktorý dostal európsku cenu

foto: eurokomisárka pre Digitálnu agendu Neelie Kroes, zdroj: flickr, autor: Sebastiaan ter Burg

Len pred pár týždňami vyhral web znasichdani.sk, za ktorým stoja mimovládna organizácia Aliancia Fair-play a Vizuálny obchodný register (VORSR.sk) najväčšiu európsku cenu pre open-data aplikácie na internete The Open Data Challenge. Nástroj, ktorý po niekoľkých klikoch ukáže, ktorí ľudia stoja za firmami úspešnými vo verejnom obstarávaní vybrala 40 členná medzinárodná porota z 430 iných aplikácií z 24 členských krajín EÚ. Cenu odovzdávala eurokomisárka zodpovedná za Digitálnu agendu a zároveň podpredsedníčka Komisie Neelie Kroes.

Ďalšie využívanie open-data je jedným z kľúčových prvkov Digitálnej agendy pre Európu. Európska komisia aj preto plánuje v tomto roku zrevidovať smernicu o informáciách verejného sektora (PSI). Sľubuje si od toho uvoľnenie hospodárskeho potenciálu, ktorý z nového použitia PSI vyplýva.

Organizátormi súťaže Opan Data Challenge sú Open Knowledge Foundation, Openforum Academy,  Share-PSI.eu za sponzoringu internetového gigantu Google, firiem ako IBM či Microsoft, mediálnej podpory britského denníka The Guardian, či nemeckého týždenníka Die Zeit.

Jedna z členiek poroty Laura Creighton zo Švédska charakterizovala ako slovenský web ako „peknú aplikáciu, bez zbytočných rušivých vecí, ktorá sľubuje a aj prináša jednoduchosť. Ocenil, že stránka tiež vysvetľuje ako čítať výsledky. „Je to úžasná myšlienka. Každý potrebuje takýto nástroj, aby mu mohol vysledovať nepatričný vplyv a korupciu v jeho krajine.“

S ocenením sa spájala finančná odmena, ktorú chceli prevádzkovatelia, podľa slov projektovej manažérky Evy Vozárovej Aliancie Fair-play,  „smerovať do jej ďalšieho rozvoja, najmä jej obohatenia o ďalšie typy informácií, ktoré je potrebné monitorovať.“

Namiesto toho fungovanie aplikácie obmedzilo predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava II. Stalo sa tak na žiadosť Jarmily Považanovej, konateľke spoločnosti Strabag a ďalších. Pre denník SME povedala, že o vymazanie údajov požiadala „nie kvôli tomu, že bolo uvedené, že spoločnosť kde pôsobím získala štátne zákazky, ale kvôli tomu, že z informácii prezentovaných Alianciou Fair-Play na uvedenej stránke a súvisiacich vyhláseniach jej predstaviteľov, vyplývala nepravdivá skutočnosť, že moja osoba bola v obchodnom vzťahu so štátom a zo štátnych zdrojov získala nejaké plnenie“. Informácie, ktoré stránka podáva sú vraj podávané skreslene.

Prevádzkovatelia stránky považujú rozhodnutie súdu za protiústavné a obmedzujúce právo prevádzkovateľov šíriť informácie z verejných zdrojov. Zdôrazňujú, že aplikácia len spája dva verejné a už dávno širokej verejnosti dostupné webové registre (vestník verejného obstarávania a obchodný register) bez akýchkoľvek zásahov.

AFP okrem toho upozorňuje na pripravovanú novelu zákona v gescii Ministerstva vnútra, ktorá by znamenala, že verejné inštitúcie sa môžu sami rozhodnúť, či niekomu povolia použiť informácie, ktoré vedú v elektronickej forme, alebo zverejňujú na voľne prístupných webových registroch. „Takáto svojvôľa môže viesť k tomu, že napríklad prevádzkovatelia stránky ZnašichDaní.sk takéto povolenie nezískajú a budú musieť stránku zrušiť“, tvrdí Aliancia Fair-play.