Spolitizovaný šampionát sa skončil

„Poľsko a Ukrajina zorganizovali fantastický turnaj“, povedal prezident UEFA Michel Patini. „Nikdy nebola fráza „spoločná tvorba histórie“ tak pravdivá – cez hospodárstvo, infraštruktúru, rozvoj futbalu a sociálny rozvoj.“

Organizácia  futbalového turnaja v susediacich krajinách vyžadovala väčšie úsilie, stavbu štadiónov, hotelov, ciest, letísk a ďalšej infraštruktúry. Počas nedávnej návštevy Bruselu ukrajinský premiér Mikola Azarov povedal, že sa na v krajine do šampionátu postavilo 2000 kilometrov ciest.

Do ukrajinského hlavného mesta prišlo len v predvečer finálového duelu medzi Španielskom a Talianskom 342 tisíc zahraničných návštevníkov. Tisícky trávili čas v špeciálne upravenej fan-zóne v strede mesta.

Generálkou bola pre fan-zónu v Kyjeve sobotné vystúpenie Eltona Johna a kapely Queen. Polícia nemusela riešiť žiadne výtržnosti.

Krajine sa dostalo počas šampionátu aj negatívnej publicity. Najvypuklejší bol výstup britskej BBC, ktorý varoval pred miestnymi nebezpečnými fanúšikmi.

Futbalová diplomacia

Španielsko sa s rekordným finálovým skóre 4:0 stalo prvým tímom v histórii, ktorý vyhral tri hlavné turnaje za sebou – okrem Eura 2012 aj európsky šampionát v 2008 a svetový v roku 2010.

Zápas je tiež pamätný tým, že nenaplnil ohlasovaný európsky bojkot šampionátu, ktorý hrozil pre spolitizovaný súdny proces s Júliou Tymošenkovou. Tá bola v októbri 2011 odsúdená na sedem rokov väzenia za zneužitie svojho úradu.

Za Taliansku stranu zápas v Kyjeve sledoval premiér Mario Monti, za španielsku premiér Mariano Rajoy a španielsky korunný princ Felipe. Zo štátnikov sa finále zúčastnil aj poľský prezident Bronislaw Komorowski. Poľsko bolo ako spoluorganizátor od začiatku proti bojkotu.

Aj keby sa prepracovalo do finále Nemecko, podľa diplomatov by štátni predstavitelia by na zápas necestovali. Angela Merkelová, hoci je futbalový fanúšik, prezentovala voči Ukrajine tvrdé stanovisko.

Na zápasy necestovali ani predstavitelia EÚ, hoci sa napríklad o predsedovi Európskej komisie José Manuelovi Barrosovi vie, že si futbal pozrie rád. Jeho rodné Portugalsko hralo na šampionáte štyri zápasy, z toho tri v ukrajinskom Ľvove a jeden vo Varšave.

Politici EÚ potrestali iba sami seba

Obyčajní ľudia boli oveľa múderjší ako politici, ktorí bojkotovali turnaj, napísal v komentári publikovanom britským denníkom The Guardian ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Konstantin Jielisieiev. „Bol som tam a emócie, ktoré som prežíval sú nezabudnuteľné. Euro 2012 spojilo Ukrajinu, obnovilo silný pocit hrdosti na ukrajinskú identitu a pozdvihlo krajinu“, napísal diplomat.

Neprítomnosť politikov EÚ to podľa neho neovplyvnila. „Našťastie pre nich, obyčajní občania EÚ preukázali väčšiu múdrosť tým, že na Ukrajinu prišli, čím zmenili ich politický bojkot na seba-izoláciu.“

Yielitsev pochváli UEFA za to, čo bolo podľa neho veľmi ťažkým rozhodnutím, usporiadať Euro 2012 zároveň v Poľsku aj na Ukrajine.

„Šampionát sa stal skutočným festivalom kontaktov medzi ľuďmi a kultúrnou výmenou v širšej zjednotenej Európe tým, že sa konal neobjavenom území. Nie je to kvintesesncia najdôležitejších európskych politík a hodnôt?“, pýta sa.

Najbližší európsky šampionát sa bude konať v roku 2016 vo Francúzsku. Pokiaľ ide o rok 2020, Platini navrhol, aby sa turnaj konal naprieč celou Európou, aby aj niektoré z menších krajín mohli hostiť jeden z troch desiatok zápasov.

„Je to nápad, ktorý sa mi veľmi páči, bol by to veľmi zaujímavý krok vpred“, povedal Platini. UEFA sa chce rozhodnúť na prelome rokov.