Švédsky supervlak je rýchly a ekologický

Švédsky strojársky gigant Bombardier realizuje svoju víziu ekologických rýchlovlakov, ktoré by napĺňali škandinávsku predstavu zelenej dopravy. V severskej krajine začal skúšať nový model Grona Taget, teda Zelený vlak, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 295 km/h a zároveň 30% energetickú úsporu v porovnaní s inými vlakmi. V plnej prevádzke by mal byť od roku 2010.

Grona Taget by sa mal stať lídrom novej generácie zelených rýchlovlakov nielen vo Švédsku, ale aj v iných krajinách. Jeho technologické a dopravné parametre si nevyžadujú zmenu súčasnej železničnej sústavy a koľají.

“Chceme dosiahnuť maximálne rýchlu a efektívnu prevádzku za použitia aktuálnej infraštruktúry, čo znamená, že Grona Taget bude zdieľať koľaje s nákladnými a regionálnymi vlakmi,” vyhlásil Per Kyhle, senior technický stratég švédskych železníc Banverket. “Testy dokázali, že naše ciele sú reálne.”

Najväčšou výhodou super vlaku je skutočnosť, že ušetrí čas i operačné náklady. Vďaka novej technológii ECO4 by mal dosiahnuť 20% až 30% úsporu energie. Pohon bude zabezpečovať nový permanentný magnetický motor a strojvodca bude mať k dispozícii aj riadiaci asistenčný systém. Bude mu poskytovať real-time informácie o rýchlosti a ťažnej sile motora, čo pomôže ušetriť 15% frakčnej energie počas jazdy.

“Naše úsilie dokazuje, že Grona Taget je nielen ideálny vlak pre nordické krajiny, ale predstavuje novú generáciu energeticky úsporných, ekologických rýchlovlakov. Naša technológia ECO4 sa môže aplikovať na zvýšenie výkonu akéhokoľvek vlaku,” vyhlásil Klas Wahlberg zo spoločnosti Bombardier.