Talianske mesto si uctilo fašistu

Zdroj: Wikedia, Bundesarchiv (Graziani, druhy zprava)

Poľný maršal Rodolfo Graziani bol neslávne známym vojenským veliteľom počas koloniálnych vojen, ktoré Taliansko viedlo v 20. a 30. rokoch 20. storočia v Etiópii a Líbyi. V týchto miestach pod jeho velením dochádzalo k masovému zabíjaniu miestneho obyvateľstva.

Bol tiež loajálny Benitovi Mussolinimu. Po konci druhej svetovej vojny ho chvíľu zadržiavali Spojenci, neskôr ho taliansky tribunál odsúdil na 19 rokov, z ktorých si však odsedel ne niekoľko mesiacov.

Malé mesto Affile, leží v oblasti Lazio, neďaleko Rím a má okolo 1600 obyvateľov. K rozhodnutiu postaviť Grazianimu mauzóleum pristúpilo napriek tomu, že talianska ústava glorifikáciu fašistických veteránov zakazuje.

Starosta dediny Ercole Viri sa minulý týždeň zúčastnil na otváracej ceremónii spolu so zástupcom Vatikánu. Obrázky z ceremónie sa objavili na oficiálnej stránke obce, ktorá o Grazianim hovorí ako o jednom zo svojich „slávnych synov“. Na stránku sa už aktuálne nie je možné dostať.

Taliansky denník Corriere Della Sera napísal, že prostriedky na mauzóleum dedina zaplatila z programu regionálneho rozvoja, ktorý je určená na stavbu škôl, údržbu ciest a chodníkov, osvetlenia a parkov. Náklady naň dosiahli podľa denníka 127 000 eur.

Kritikou za glorifikáciou Mussoliniho veliteľa nešetrila najmä talianska ľavica. Šéf stredo-ľavej Demokratickej strany pre región Lazio, Esterino Montino, v otvorenom liste žiadal rímskeho prefekta, aby vyšetril, či došlo ku glorifikácii a k zneužitiu verejných prostriedkov.

Incident zaregistrovali aj v Líbyi. Graziani je zodpovedný za deportáciu stoviek tisíc príslušníkov tamojších nomádskych kmeňov. Mnoho z nich zahynulo v koncentračných táboroch v púšti. Podľa švajčiarskeho servera Le Courrier môžu mať v dôsledku tejto udalosti problémy talianske spoločnosti aktívne v Líbyi.

EurActiv. sa obrátil na Európsku komisiu s otázkou, či bude overovať, či neboli na stavbu mauzólea použité európske fondy. Exekutíva potvrdila, že sa prípadom bude zaoberať.