Tesco postaví drevený supermarket

Unikátny ekologický supermarket v Rajci bude mať rozlohu tisíc štvorcových metrov. Na jeho stavbu sa v čo najväčšej miere použijú prírodné materiály – drevo, ovčia vlna a lisovaná slama, pri výrobe ktorých vzniká minimálne množstvo CO2.

Ekologická nebude len stavba ale aj prevádzka. Na vykurovanie obchodu poslúži kondenzačný kotol a zemný kolektor, cez ktorý bude prúdiť vzduch a bude  predchladzovaný alebo predhrievaný podľa  potreby a  ročného obdobia. Vychladenie alebo vykúrenie objektu tak bude úspornejšie. Energiu budú šetriť aj svetlá – ich intenzita na predajnej ploche bude nižšia a osvetlenie na toaletách budú aktivovať pohybové čidlá.

„Som veľmi rád, že mám možnosť zúčastniť sa tejto jedinečnej chvíle na mieste, kde vyrastie obchod nevšedného druhu, ktorý bude unikátny v rámci Tesco obchodov nielen na Slovensku, ale aj v krajinách strednej Európy, kde Tesco pôsobí.  Ide o ďalší významný krok v starostlivosti o životné prostredie spoločnosti Tesco,“ povedal pri slávnostnom výkope v Rajci koncom mája projektový manažér Tesco Stores Dušan Vavra. 

Drevený supermarket bude patriť k sérii už vybudovaných  nízkoenergetických obchodov spoločnosti Tesco na Slovensku, ktorých technické zariadenie v stavebnej i prevádzkovej časti znižuje produkciu CO2 a šetrí životné prostredie. Dva ekologické obchody už fungujú v Púchove a v Kráľovskom Chlmci. Drevený supermarket privíta prvých zákazníkov na jeseň.

Tesco sa v rámci svojej CSR koncepcie orientuje najmä na ekologickú osvetu – spoločnosť už uviedla na trh ekologickú jutovú tašku pre opakovaný nákup, predstavila recyklačné body na triedenie odpadu a odštartovala ďalšie iniciatívy na podporu ekologického zmýšľania verejnosti i vlastných zamestnancov.