Toulouse: Francúzi hľadajú odpoveď v národnej jednote

Zdroj. TASR/AP, Jacques Brinon

Útočník na francúzskom juhu zabíjal trikrát, polícia v noci na 21. marca spustila raziu v dome podozrivého. Minister vnútra naznačil napojenie na Al-Kájdu. Fakt, že všetkých jeho sedem obetí bolo severoafrického alebo židovského pôvodu, dominoval od začiatku vyšetrovacím teóriám. Francúzsky denník Liberation vyzýval politikov, aby udalosti nijakým spôsobom nevyužívali politicky. Minulosť už podľa denníka ukázala ako môže extrémna udalosť zvrátiť volebný výsledok.

V Európe ostáva v pamäti najmä prípad Španielska , kde tri dni pred parlamentnými voľbami v roku 2004 odpálili islamistickí teroristi mestské vlaky. Stovky ľudí pri tom zahynuli. Spojitosť útokov s účasťou Španielska na irackej invázii a zahmlievanie povahy útokov zo strany znamenalo pre vládnucu pravicu volebnú porážku.

Kandidáti prezidentskej kampane sa dokázali dohodnúť na pozastavení kampane a všetkých verejných vystúpení.

„Vo svetle týchto tragédií je národná jednota, táto mnohokrát sprofanovaná fráza, jedinou čestnou odpoveďou. Je najvhodnejšou odpoveďou na vraždenie, trom vojakom a trom židovským deťom a ich učiteľa. Kandidát, ktorý sa odkloní od republikánskeho ideálu musí byť braný na zodpovednosť voličmi“, píše Liberation.

Posledným zverejneným poznatkom o vrahovi, ktorého psychologický profil už dnes kompetentní hodnotia ako „veľmi krutého, s veľmi dobrým sebaovládaním“ je, že mal pravdepodobne okolo krku zavesenú kameru a je možné, že si svoje vyčíňanie filmoval. Francúzske vydania YouTube a Daily Motion už dostali výstrahu v prípade, že by sa niekto pokúsil video zverejniť.

V regióne stredných Pyrenejí platí druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia. Do Toulouse už dorazili aj americkí profileri.

„Nikto nemôže takto zabíjať deti na území Republiky bez toho, aby bol braný na zodpovednosť“, prehlásil stále úradujúci prezident Nicolas Sarkozy.

V súvislosti s udalosťami vo Francúzsku sa už stihla rozvinúť aj diplomatická roztržka. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku bezpečnostné veci Catherine Ashtonová nahnevala Izraelčanov medializoavným komentárom. Na konferencii, ktorá sa zaoberala témou palestínskych utečencov na Blízkom Východe, mala  povedať: „…dni, keď si pripomíname mladých ľudí, ktorí zomreli za mnohých hrozných okolností – belgické deti, ktoré prišli o život pri hroznej tragédii, a keď si pomyslím, čo sa dnes stalo v Toulouse, keď si spomenieme, čo sa stalo v Nórsku pred rokom, keď vieme, čo sa deje v Sýrii, keď vidíme čo sa deje v Gaze a v iných častiach sveta – spomíname na mladých ľudí a deti, ktorí prišli o život“.

Podľa izraelským politikov je prirovnávanie civilných obetí v Gaze pri operáciách IDF s vraždami v Toulouse neprijateľné a minister zahraničia Avigdor Lieberman ju vyzval, aby ich odvolala.

Ashtonovej hovorca v stanovisku vysvetlil, že jej slová boli prekrútené jednou z tlačových agentúr a nebolo jej úmyslom robiť paralelu medzi udalosťami v Toulouse a situáciou v Gaze.