Transparentnosť v zdravotníctve? Minimálna

zdroj: freedigitalphotos, credit: Grant Cochrane, http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=2365

Tá včera predstavila predbežné výsledky ankety, do ktorej sa zapojili takmer dve tretiny návštevníkov internetového portálu liekybezkorupcie.sk. Tí mali odpovedať na celkovo päť otázok na tému transparentnosti vzťahov v slovenskom zdravotníctve. Prieskum potrvá až do začiatku dvojdňovej konferencie s názvom Transparentnosť v slovenskom zdravotníctve, ktorá sa uskutoční 22. a 23. novembra. Účasť na nej už prisľúbili aj súčasný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, šéf Transparency International Gabriel Šipoš, riaditeľ pre stratégiu zdravotnej poisťovne Union Martin Filko, či Angelika Szalayová z Health Policy Institute (HPI).

Programová manažérka konferencie Daša Laslopová na tlačovej besede objasnila, že hlavným dôvodom usporiadania eventu je, že „téma transparentnosti vzťahov v zdravotníctve je jednou z kľúčových tém v súčasnej celospoločenskej diskusie na Slovensku“.

Predmetom diskusie preto budú najmä aktuálne otázky ako transformácia nemocníc, aktuálna situácia vyjednávania s lekárskymi odbormi, či nový zákon o liekoch. Organizátori očakávajú účasť 150-200 ľudí, vrátane lekárov, lekárnikov, zástupcov štátnych a regulačných orgánov, zdravotných poisťovní, pacientských združení, obchodných komôr, či širokej verejnosti.

Konferencia sa zároveň bude snažiť o to, aby „sa lekári nebáli hovoriť otvorene o informáciách, ktoré majú“ aj ohľadom svojho vzťahu k farmaceutickým spoločnostiam. Práve tento problém uviedol ako jeden z hlavných problémov Branislav Sepeši z FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici a zároveň jeden zo zakladateľov občianskeho združenia Fórum nezávislých názorov. Sepeši dodal, že v tomto zmysle je dôležitá najmä zmena kultúry v zdravotníctve.

Prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Krištúfek doplnil, že na Slovensku sa už 20 rokov hovorí o zmene v zdravotníctve, no doposiaľ sa v tomto ohľade dosiahlo len málo. Dôvodom je najmä absencia dlhodobého riešenia.

Práve chystaná konferencia by pritom mala pomôcť hľadať odpovede a riešenia týchto tém.