Tričká na EURO 2012 obsahujú nebezpečné chemikálie

Spŕška kritiky súvisiaca s blížiacimi sa majstrovstvami Európy vo futbale neutícha. Afér súvisiacich s organizáciou podujatia EURO 2012 bolo v posledných mesiacoch neúrekom.

Organizátori prekonali pochybnosti o nedostatku financií a ďalšom zadlžovaní najmä ukrajinskej štátnej pokladnice, o meškaní výstavby a modernizácie infraštruktúry, i zlom stave ubytovacích kapacít. Museli sa vyrovnať s odrieknutím účasti viacerých politických lídrov, ktorí tým vyjadrujú nesúhlas s politicky motivovaným procesom a väznením bývalej premiérky Julie Tymošenkovej.

Mimovládne organizácie navyše upozornili na problém zvýšenej prostitúcie a obchodovanie s ľuďmi. Samotná UEFA na ich podnet dokonca musela zakročiť aj proti drastickému odstraňovaniu premnožených túlavých psov z ukrajinských ulíc. V posledných dňoch sa zase veľkou témou stal rasizmus miestnych fanúšikov.

Poslednou kvapkou len pár hodín pred začiatkom podujatia sú výsledky testovania kvality oficiálnych tričiek, ktoré budú mať na sebe viaceré reprezentácie, ale aj ich fanúšikovia. Európske združenie na ochranu práv spotrebiteľov BEUC varuje, že tričká sú plné rôznych škodlivých toxických látok.

Spotrebiteľské asociácie sa pozreli na tričká 9 tímov – z Francúzska, Holandska, Nemecka, Poľska,  Portugalska, Ruska, Španielska, Talianska a Ukrajiny.  „Vo všetkých sa zistilo, že obsahujú znepokojujúce úrovne chemického zloženia,“ skonštatovalo združenie BEUC.

Toxický koktail

Šesť z nich – francúzske, nemecké, ruské, španielske, talianske a ukrajinské – obsahujú ortuť. V prípade tričiek vyrobených pre futbalistov a fanúšikov Nemecka a Španielska dokonca jej úroveň presahovala maximálne povolené množstvo pri výrobkoch pre deti.

Dresy Van Persieho či Ronalda a ich spoluhráčov zase obsahujú nikel. V prípade oficiálneho trička jednej z hosťujúcich krajín – Poľska dokonca BEUC uviedla, že „by mali byť úplne zakázané z obchodov, keďže obsahuje zlúčeninu organotínu (používanú na prevenciu pachu potu) vo vyšších dávkach ako je legálny limit“.

Organotín môže byť toxický pre ľudský nervový systém.

V prípade dresov španielskeho a talianskeho tímu sa taktiež zistila prítomnosť nonylfenolu, ktorého úniky do odpadových vôd spadajú pod monitoring podľa Rámcovej smernice o vodách, kde je uvedená ako prioritná látka s významným rizikom pre vodné prostredie.

Nebezpečná móda

„Futbaloví fanúšikovia platia až do 90 eur za tričko svojho obľúbeného tímu,“ poznamenala riaditeľka BEUC Monique Goyens. „Očakávať by teda mali prinajmenšom kvalitu a bezpečný produkt. Je nevysvetliteľné, že v masových výrobkoch pre spotrebiteľov sa používajú ťažké kovy.“

Vo futbalovej reči dodala: „Je to jasný faul v hre zo strany výrobcov používať látky škodlivé pre ľudí aj pre životné prostredie.“

Európska organizácia chemického priemyslu CEFIC sa zatiaľ odmietla k výsledkom štúdie BEUC vyjadriť a najprv chce tieto testy dôkladnejšie zanalyzovať.

Podľa Goyens ale testy ilustrujú, že súčasná európska legislatíva je „neschopná pokiaľ ide o účel zakázať nebezpečné látky zo spotrebiteľských produktov“. Nádej na zlepšenie situácie vkladá do pripravovanej novely legislatívy REACH z roku 2007.

Martin Besieux z organizácie Greenpeace uviedol: „Tento posledný prieskum je len ďalším budíkom pre módny priemysel, ktorý musí naliehavo zmeniť svoj prístup a odstrániť všetky nebezpečné chemikálie zo svojich produktov a výrobných procesov.“