Vláda Radičovej má stále resty v oblasti transparentnosti

Zdroj:http://www.flickr.com/photos/mindgutter/5697895/

TIS včera (13. júla) zverejnila správu, v ktorej zhodnotila kroky slovenskej vlády v boji proti korupcii. Za najúspešnejšie opatrenia označila reformu súdnictva, kde došlo k zmenám v podobe zverejňovania súdnych rozsudkov, verejného výberového konania, čí odňatia práv sudcov na odmeny. Organizácia poukázala aj na sprísnenie pravidiel týkajúcich sa majetkov obcí a prístupu Úradu vlády a ministerstiev k dotáciám.

Ako ďalšie plus vníma aj transparentnejšie verejné obstarávanie, vďaka zverejňovaniu zmlúv verejnej správy a častejšiemu využívaniu verejných súťaží. Podla dokumentu sa frekvencia verejných súťaží v procesoch obstarávania zvýšila o 15 % oproti minulej vláde Roberta Fica a priemerný počet uchádzačov v jednom tendri sa zvýšil z 1,7 na 2,5 uchádzačov.

TIS v správe za najtransparentnejšieho politika uplynulého roku označila poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), ktorý sa pričinil v boji proti korupcii aktívnym hlasovaním, spoluprekladom novely zákona o verejnom obstarávaní a novely zákona o vysokých školách a bol hlavným autorom zákona o transparentnosti dotácií na Úrade vlády a ministerstvách.

TIS špeciálne zdôraznila, že manželka Miroslava Beblavého, Emília Sičáková-Beblavá, ktorá pôsobí ako programová riaditeľka TIS sa na príprave správy a hodnotení nezúčastnila.

Čo sa malo stať sa nestalo

TIS zároveň pripomenula aj sľuby, ktoré dosiaľ splnené neboli. Za najväčšie sklamanie organizácia považuje neschválený zákon o zrušení trestnoprávnej imunity poslancov. Ten podľa Transparency International neprešiel pre nesúhlasné hlasovanie politikov SMER-u, ktorí spoločne s politikmi zo SNS dostali od organizácie mínusové hodnotenia.

Nesplnené zostalo aj sprehľadnenie a sprísnenie kontroly majetkových priznaní a kontroly financovania volebných kampaní, ktoré sú podľa TIS do dnešného dňa pochybné a nejasné. Sľub SaS zaviesť nutnú trojpätinovú účasť pri schvaľovaní zákonov sa taktiež do dnešného dňa realitou nestal a to isté platí aj pre iniciatívu KDH zlepšiť implementáciu preukazovania majetku.

Okrem toho o tendre sa stále uchádzajú aj tzv. garážové firmy, ktoré sú často nedôveryhodné a pochybné a to aj napriek sľubu SDKÚ, že dostanú zákaz zúčastňovať sa na súťažiach. Nezverejnené zostali aj sľubované analýzy o výhodnosti obstarávania (v súvislosti s kauzou sťahovania Daňového úradu v Košiciach). Pokrok nenastal ani ohľadom online registratúry pre sledovanie vybavovania vecí na súdoch či úradoch, čo avizovala strana Most-Híd.

TIS upozornila aj na silné podozrenie z klientelizmu v prípade ministerstva zdravotníctva pri registrácii vakcín a Daňového úradu pri výbere kancelárskych priestorov.

"Navyše koaličné strany pokračovali v presadzovaní politických nominácií v štátnej správe," píše TIS.