Zbytočné úkony a liečba odpčerpávajú v EÚ zdroje na zdravotníctvo

Zdroj: Brittany Randolph, www.creativecommons.org

Podľa zverejnenej štúdie sú štyri pätiny operácií chrbta v Nemecku nepotrebné. Tvrdí to doktor Günther Leiner, organizátor každoročného Európskeho zdravotníckeho fóra, ktoré sa bude konať budúci mesiac v rakúskom Gasteine.

Podľa Leinera, ktorý vystúpil v bruselskom Press clube, dáta OECD, ktoré ukazujú obrovský nesúlad medzi počtom operácií bedrového kĺbu na 100 000 ľudí, ktoré sa vykonávajú v Nemecku (289), Rakúsku (243) a Poľsku (39).

Takéto rozdiely sa nedajú podľa neho vysvetliť iba posudzovaním chirurgov, ale ukazujú, že sa robila operácie, ktoré nie sú potrebné len preto, že to má nejaký finančný význam pre doktorov alebo nemocnice.

Podľa štatistík Salzburskej univerzitnej nemocnice je 36 % predpísaných liekov vydaných pacientom s priemerným vekom 82 rokov zbytočných, hovorí Leitner. Podľa Svetovej zdravotnej organizácie trpí každoročne komplikáciami v súvislosti s chirurgickými zákrokmi 7 miliónov ľudí. Podľa Leinera bola polovica týchto operácií v prvom rade zbytočná.

Konferencia v Bad Gastein by sa mala podľa Leinera sústrediť na spôsob, ako riešiť umelo nafukované rozpočty nemocníc, nepotrebnú chirurgiu a zbytočné predpisovanie liekov prostredníctvom inovácie, personalizovanej medicíny a eHealth.

Generálna riaditeľka pre zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Európskej komisii Paola Testori Coggi na stretnutí uviedla, že zbytočné alebo zle prevedené chirurgické zákroky sú jednou z hlavných zdravotníckych problémov starnúcej populácie v Európe. Je to podľa nej jeden z dôvodov, prečo Komisia iniciovala inovačné partnerstvo pre aktívne a zdravé starnutie.

Podľa generálnej riaditeľky bude v novom výskumnom programe Horizont 2020 oveľa viac prostriedkov pre inováciu v zdravotníctve. Program bude štartovať v roku 2014.

Europoslanec a bývalý slovinský premiér Alojz Peterle žiada väčšiu európsku koordináciu v zdravotníckom sektore a viac sociálnej inovácie, ktorá by pomohla predchádzať nepotrebnej chirurgii a podporovala by aktívne starnutie. Peterle plánuje v Bad Gastein hovoriť práve o riešeniach v podobe sociálnych inovácií ako dôležitému doplnku k medikamentóznej liečbe. Vysvetlil, že takéto inovácie by sa mali pokúsiť primäť spoločnosť a predovšetkým starších ľudí, aby zmenili svoje správanie a zvýšili svoju aktivitu.

Pozície

„Nepotrebná farmakologická liečba je celoeruóspky problém, ktorému musíme čeliť“, tvrdí zakladateľ a prezident European Health Forum Günther Leiner.

„Hraničí to s absurdnosťou , že v celej Európe sa zúrivo diskutuje o limitoch dostupných zdravotníckych služieb a napriek tomu vidíme blatanté liečebné postupy motivované ekonomicky“, povedal Leiner.

„Tento trend vedie k viacerým problémom, vrátane vzniku eticky problematických situácií pre lekárov“.

„Riziko, ktoré predstavujú choroby spôsobené životným štýlom sú známe a mnohým z nich sa dá predchádzať“, hovorí rakúska socialistická europoslankyňa Karin Kadenbach.

Znamená to, že nie sme odsúdení na to, aby sme nimi trpeli. V súčasnosti ide 97 % verejných zdravotných výdavkov na liečbu a len 3 % na prevenciu. To nedáva zmysle. S prevenciou by sme mohli predchádzať miliónom predčasných úmrtí.“