Zdaňovaním „tučných“ potravín obezitu neporazíme

Zdroj: www.vantulschimbarii.ro

V roku 2010 by malo byť v Európe 15 miliónov obéznych detí a adolescentov.  Brusel teda rozpútal preventívnu kampaň, aby sa európska spoločnosť chránila pred nadváhou.

„Nastal čas na to, aby sme reagovali na rastúci počet obéznych ľudí v Európe a upozorňovali na tento problém aj stanovením Európskeho dňa obezity na 16. máj, tak ako to je v Belgicku či Portugalsku.“ povedal EurActiv-u.

Podporovaním fyzickej aktivity a poskytovaním detailných informácií o potravinových produktoch Európe podľa poslanca pomôže zvrátiť tento negatívny trend. Zdôraznil však, že zakázanie reklamy či zdaňovanie vysokokalorických potravín, nie je tou správnou cestou.

„Nemyslím si, že zdaňovanie tučných potravín je riešením. Verím, že jasné označovanie výrobkov, bude pre potravinové spoločnosti jasnou motiváciou, aby obmedzili objem tukov vo svojich produktoch,“ tvrdí Csibi.

Podľa jeho slov EÚ pracuje na zlepšení informácií, ktoré poskytujú výrobcovia spotrebiteľom. „Tento krok považujem za dôležitý v snahe o prevenciu obezity. V blízkej budúcnosti budú obaly potravín poskytovať jasné a zrozumiteľné informácie o obsahu a tak si kupujúci bude môcť vybrať vhodnú diétu,“ povedal poslanec.  

Csibi poznamenal, že niektoré potravinárske spoločnosti sa zaviazali k väčšej zodpovednosti pri tvorbe reklám pre mladých ľudí a vyjadril nádej, že viac firiem bude ich kroky nasledovať.

„Potravinárske firmy majú značný vplyv na správanie detí. Myslím tým najmä reklamy na potraviny cielené pre ne. Jedenásť hlavných európskych potravinárskych výrobcov sa zaviazalo, že zmenia stratégiu propagovania svojich produktov,“ uzavrel.


Úplné znenie rozhovoru v nájdete v anglickom jazyku na tejto linke